Ve své zprávě hodnotí postupy Evropské komise, která v rámci předvstupních dohod pomáhá této kandidátské zemi na vstup do Evropské unie s financováním posílení administrativních kapacit ve veřejné správě, dopravě či životním prostředí.
Pomalý postup ve složitém politickém kontextu
Zdechovský ve své zprávě kritizuje pomalý postup rozvoje posilování administrativních kapacit v mnoha klíčových oblastech, nicméně uznává, že Komise musí pracovat ve velmi složitém politickém kontextu. „Makedonie udělala za několik posledních let obrovský pokrok v budování státní správy v různých oblastech, nicméně nedávná politická krize znamenala velký krok zpátky. Zemí bohužel zmítá velmi silná politická krize, která má za následek stagnaci jakéhokoliv rozvoje a to brzdí jakékoliv naše snahy.“
Politická krize odstartovala v Makedonii v roce 2015 po té, co se dostal na povrch skandál s odposlechy, z nějž vyplynuly závažné skutečnosti týkající se volebních podvodů, rozsáhlé korupce, vládní manipulace médii a sledování až 20,000 osob, mezi nimiž byli politici, novináři, soudci, zahraniční velvyslanci a aktivisté.
Evropská komise zemi poskytla v rámci předvstupní asistence (IPA I) 615 milionů euro za období 2007-2013 skrze projekty v oblasti reformy veřejné správy, dopravy a životního prostředí. Zdechovský potvrzuje, že bohužel ačkoliv velká část navržených projektů v zemi byla dobře řízena i implementována, nedostatečné závazky a politická vůle na makedonské straně měly za následek, že tyto projekty nepřinesly ve výsledku žádné reálné výstupy a nepřispěly k vytyčeným cílům. „Komisi jsem ve zprávě doporučil, aby se soustředila na dialog se všemi politickými silami v zemi a poskytla vládním lídrům vodítko k vytvoření silného protikorupčního prostředí, jež dá základy další kooperaci.“ Zdechovský však během svého vystoupení Komisi také pochválil za její postupy při řešení makedonské krize. „Komisi patří také zásluha za diplomatickou práci v zemi, především pak komisař Hahn během jara a l
éta letošního roku pomohl vyjednat smír mezi makedonskými politickými silami, což napomohlo k souhlasu s organizací předčasných voleb v zemi. Před Komisí však leží ještě dlouhá cesta, budování administrativy v klíčových oblastech makedonské státní správy je a nadále bude velmi nelehkým úkolem,“ uzavřel debatu Zdechovský.