Takovému vnímání a pocitu lidí ze současných parlamentních stran, zejména ODS, TO 09, VV, ale i ČSSD a KSČM se nelze divit. Některé, dříve též strany parlamentní, jako KDU-ČSL, SZ jsou pod hranicí volitelnosti a další jako ODA a další zanikly, ale jejich hlavní protagonisté a funkcionáři však dokázali rychle přejít bez větší pozornosti a kritiky občanů do stran jiných dokonce i současných parlamentních. Nelze se pak divit, že je situace na politické scéně tak tristní, tragikomická a v mnohém popírající samotné základy demokratické společnosti. Vždyť na základě současné společensko-politické krize v ČR by všude jinde v demokratických systémech již byly vyhlášeny předčasné volby a občané by "znovu rozdávali karty" pro parlamentí a exekutivní uspořádání řízení chodu státu. Ovšem ne tak v ČR. Zde si prostě politici dělají co chtějí, resp. ještě více než jim občané dovolují. A že jim toho dovolují docela dost. Někdy se zdá, že téměř všechno. Situace je neudržitelná a přesto se drží.
Je to způsobeno i tím, že vývojem došlo k naprosto nekontrolovatelnému nárůstu kumulace funkcí. Není problém, aby poslanec byl zároveň zastupitelem obce i kraje, aby byl třeba i hejtmanem, členem správních orgánů společností atd. Prostředí, v němž by měly šanci vyrůstat nové, neřku-li jiné lepší a kvalitnější osobnosti je tak uzoučké, že není žádné. Staří kapři a je podporující kmotři si rybníčky hlídají s pečlivostí a nasazením velice zdatných a přísných porybných. Korupce prorostla všechna patra politiky od komunálu až po parlament a vládu. Občané se nechají velice snadno obalamutit tím, že ti noví, či spíše staronoví nastupující po volbách jdou s nešvary bojovat. Zatočí s kourpcí, nastaví prorůstová opatření, zjednodušší daně atd. A když pak na místní úrovni dají tu či jinde, to či ono jakoby zdarma, je neštěstí na světě.
Pak se jen v takovýchto průzkumech veřejného mínění objevují koláče vzrůstající nespokojenosti občanů s jednotlivými problémy, aby se následně poslušně dostavili k volebním urnám, v nichž v podstatě i díky vlastnímu oportunismu pohřbívají přidělovanými hlasy stejným kapříkům a kmotrům své naděje a očekávání.
Takže jsou v podstatě pravdivá drzá tvrzení současných politiků, když občanům vzkazují - dali jste nám důvěru na čtyři roky a my ji využijeme. Ať se vám to líbí nebo nelíbí.
Že by si občané v podstatě za svá zklamání a nenaplněná očekávání mohli sami?
Vlatimil Balín