Návrh novely zákona o hmotné nouzi předložila poslanecké sněmovně Ivana Řápková společně s poslankyní ODS Lenkou Kohoutovou. Novela má zpřísnit postoj k neplatičům nájemného a pořádkových pokut, protože umožní strhávat dluhy přímo ze sociální dávky na živobytí vyplácené neplatičům.
„Jsem ráda, že jsme měli možnost si v širokém kruhu účastníků některé věci vyříkat a vysvětlit. Velmi si vážím především podpory starostů a Svazu měst a obcí. Naše kritiky jsme pak doufám přesvědčily, že cílem předkládané novely není snaha šikanovat sociálně slabší skupiny obyvatel, ale pouze narovnat stav, kdy jedni dlužníci své závazky plnit musí a druzí nikoliv. Novela navíc pomůže zvýšit motivaci dlužníků závislých na sociální podpoře, protože jim umožní domluvit si s obcí splátkový kalendář,“ komentovala diskuzi Ivana Řápková.
Lenka Kohoutová zdůraznila, že kritickou situaci zadlužených lidí závislých na sociálních dávkách pomáhá řešit především důsledná sociální práce v terénu. „Velmi si cením práce řady neziskových organizací,obcí a měst, které těmto lidem pomáhají, a jsem připravena k diskuzi o zkvalitnění podmínek pro jejich práci. Přesto považuji za správné, aby pro chronické neplatiče závislé na sociálním systému platila stejná pravidla jako pro ostatní. Jen tak můžeme tyto lidi motivovat a povzbudit, aby aktivně hledali východisko ze své situace a vrátili se co nejdříve do běžného pracovního života. Tento přístup je v souladu s dlouhodobou politikou ODS,“ řekla mimo jiné Kohoutová.
Návrh novely podpořil během semináře také zástupce Svazu měst a obcí Petr Pospíšil: „Svaz měst a obcí vyslovil již dříve tomuto návrhu podporu, protože ho považuje za účinný nástroj, díky kterému budou moci obce vymáhat dluhy od svých chronických dlužníků. Zároveň poprvé legislativně zakotvuje možnost, aby se obec s konkrétním dlužníkem domluvila individuálně. Tuto možnost starostové vítají. Osobně očekávám, že ji obce budou hojně využívat,“ shrnul postoj Svazu měst a obcí Petr Pospíšil.
Poslanecká sněmovna začala novelu projednávat na minulé schůzi, projednávání bylo ale přerušeno během rozpravy v prvním čtení. Poslanci se k ní vrátí na nadcházející 19. schůzi poslanecké sněmovny.
Návrh zákona počítá se zachováním existenčního minima. Změny se dotýkají výhradně dávky na živobytí. Netýkají se jednorázových dávek (porodné, pohřebné apod.), účelově vázaných příspěvků jako je příspěvek na bydlení nebo mimořádné okamžité pomoci.