Mgr. Richard Brabec

  • ANO 2011
  • Jihočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,5. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

12.12.2016 15:29:00

Nový úsek D11 může vstoupit do procesu, vedoucího k získání stavebního povolení

Nový úsek D11 může vstoupit do procesu, vedoucího k získání stavebního povolení

Na cestě k vydání stavebního povolení je výstavba dálnice D11 v úseku – 1106 Hradec Králové - Smiřice. MŽP postupně ve zrychleném režimu vydává závazná stanoviska k prioritním dopravním stavbám.

 Na těch se dohodla vláda s Evropskou komisí v průběhu roku 2016 [1]. 9 prioritních staveb z dohodnutého seznamu tak nemusí opakovaně projít procesem posuzování vlivů na životní prostředí, přestože jim bylo stanovisko EIA vydáno před mnoha lety, ještě podle předvstupního zákona o EIA z roku 1992.

Třetí závazné stanovisko k vlivům prioritního dopravního záměru na životní prostředí ke třetí dopravní stavbě s mimořádným významem pro Českou republiku, která je na seznamu tzv. prioritních staveb, bylo vydáno (více ZDE).

Podmínkou pro vydání aktualizovaného stanoviska na základě dohody s Evropskou komisí, tentokrát závazného (oproti dřívější legislativě), bylo řádné zhodnocení vlivů stavby tak, jak je nyní vyprojektována v dokumentaci pro stavební povolení (DSP), na životní prostředí a veřejné zdraví (vliv hluku a imisí na obyvatelstvo, vliv na povrchové a podzemní vody atd.).

Novostavba dálnice D11 – stavba 1106 Hradec Králové – Smiřice je součástí hlavního silničního tahu Praha - Hradec Králové - Jaroměř – Trutnov - státní hranice ČR/PL. Nová trasa bude mít významný přínos v oblasti snížení produkce emisí a hlukového zatížení obyvatel žijících podél stávajících silnic v posuzovaném území. Dojde k významnému snížení intenzity dopravy v intravilánech sídel a k jejich celkovému zklidnění.

Vydané závazné stanovisko EIA obsahuje celkem 12 závazných podmínek, které povedou k dalšímu snížení vlivů budoucí dálnice D11 na životní prostředí a lidské zdraví. Stanovena byla opatření v oblasti ochrany veřejného zdraví (kontrolní měření hlukové zátěže), ochrany vod, flóry a fauny. Všechny podmínky jsou nově závazné, a je tak zaručeno, že dojde bez výjimek k jejich realizaci.

„Další závazná stanoviska vydá Ministerstvo životního prostředí ještě v průběhu prosince. Termín vydání ostatních stanovisek bude záležet na datu předložení kompletních podkladů ze strany ŘSD. Nadále platí, že závazná stanoviska budou vydávána ve slíbené dvouměsíční lhůtě od dodání kompletních podkladů,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Evropská komise čekala přes 10 let na uvedení české legislativy v oblasti EIA do souladu s evropským právem. To se současné vládě podařilo v loňském roce. Ani Evropská komise a ani české soudy však již neuznávají stanoviska EIA u projektů, které získaly stanoviska EIA podle zákona starého více než 20 let. Proto je nutné u takových záměrů proces EIA zopakovat, a to zejména s ohledem na posouzení vlivů záměrů na životní prostředí a veřejné zdraví podle platné evropské směrnice. U 9 projektů však česká vláda v Evropské komisi dojednala výjimku. Jde o stavby, které jsou součástí transevropské sítě, bylo jim do března roku 2015 vydáno územní rozhodnutí, disponují souhlasným stanoviskem EIA právě podle zákona z roku 1992 a jsou přímo stanovené nařízením vlády.

Více k historii EIA v ČR ZDE

[1] Více informací ZDE
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama