RNDr. Pavel Poc

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,58. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.06.2011 13:55:24

Testy odolnosti proti útoku teroristů nebudou

Testy odolnosti proti útoku teroristů nebudou

Evropa hledá cesty jak zvýšit bezpečnost jaderných elektráren, ale naráží na odpor různých lobby. Poslanci Evropského parlamentu v této souvislosti tvrdě kritizovali jak zástupce jaderného průmyslu, tak Zelené.

Jaderné elektrárny v Evropské unii se nebudou testovat na teroristický útok za použití uneseného letadla. A to i přesto, že případné zřícení leteckých dopravních prostředků v programu zátěžových zkoušek dál zůstane. Vyplynulo to z jednání Evropského parlamentu k zátěžovým testům jaderných elektráren v Evropské unii a jaderné bezpečnosti v zemích sousedících s EU.

"Jde o důsledek postoje některých členských států k plánovaným zátěžovým testům," potvrzuje český poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc. Část z nich například odmítá inspekce jako takové, protože je vnímají jako zásah do svých kompetencí v oblasti energetické politiky.

"Bohužel v některých případech tak zvítězily národní zájmy nebo zájmy jaderné lobby. Konečná podoba testů bude měkčí, než bych očekával. Ale i tak jde o obrovský posun," říká český europoslanec.
V testech zůstane nadále zahrnut lidský faktor jako jeden z rizikových článků, nebo extrémní počasí. Samotné prověrky budou probíhat ve třech fázích, a i když nejsou povinné, očekává se, že k jejich realizaci přistoupí nakonec všechny členské státy Evropské unie.

"Ačkoliv z testů nakonec některá opatření vypadnou, i tak se díky nim Evropané dozví více informací o stavu jaderných elektráren v EU i za jejími hranicemi, než bylo možné zjistit kdykoliv předtím," konstatuje Poc.
Na obdobném hodnocení se ostatně shodla většina poslanců Evropského parlamentu napříč politickým spektrem. Podobná jednota už ale zdaleka nepanuje v tom, zda je předkládaný rozsah testů dostačující či nikoliv. Část europoslanců tak chválí Komisi za provedenou práci v tak krátkém čase a také za to, že se jí vůbec podařilo dosáhnout dohody mezi členskými státy. Druhý tábor naopak považuje návrh stress testů za nedostatečný.

"Mezi stále nezodpovězené otázky patří například to, co se stane s jadernými elektrárnami, které testy neprojdou. A budou kontrolovány i již zavřené elektrárny?" ptá se například český europoslanec Poc, podle něhož zůstává podobných nejasností mnohem více. Není totiž vůbec jasné, zda se podaří prosadit tyto testy také pro třetí země, především pro ty sousedící s Evropskou unií, nebo jaký dopad by mělo zvažované uzavření německých JE na vnitřní energetický trh EU.

Velká kritika se v této souvislosti během parlamentní debaty snesla především na Zelené, kteří byli nařčeni z toho, že jim nejde o zvýšení bezpečnosti JE, ale pouze o jejich zavření. Stejně tak byla kritizována jaderná lobby, která se snaží udělat si ze zátěžových testů PR a využít je k tomu, aby byla některým JE prodloužena provozní doba.

"Nicméně i tak je zřejmé, že stress testy jsou absolutně nezbytné, aby byly vytipovány rizikové jaderné elektrárny, a aby byla následně podniknuta i další bezpečností opatření, která by zmírnila hrozící rizika," shrnuje situaci český poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc a dodává: "Stress testy jsme měli mít už dávno a ne až potom, co nás k tomu donutila situace ve Fukušimě."

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama