Tématem bylo prohlubování rozdílů v postavení starých a nových členských států EU, tzv. dvourychlostní unie. Tento vývoj je podle zemí V4 nepřijatelný. „Sociální stabilitu nemůžeme v budoucnu udržet levnou prací. Je naším úkolem zintenzivnit tlak na vyšší reálné mzdy, aby se životní úroveň v ČR i dalších zemích V4 přibližovala západním zemím. Jinak hrozí dvourychlostní unie, kterou nikdo z nás nechce,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch.
Národní parlamenty musí být aktivní
Podle Jana Hamáčka je třeba čelit prohlubování rozdílů mezi jednotlivými zeměmi EU na více úrovních, např. tlakem na sbližování kvality a cen potravin na trzích členských zemí EU. Česká strana také podpořila diskusi o hlubší integraci zemí Visegradské skupiny. „Podporujeme snahy o prohlubování spolupráce mezi zeměmi V4, ale musí mít konkrétní výsledky. Např. by mohlo jít o parlamentní stáže napříč zeměmi,“ zmínil Hamáček.
Tématem byly také možnosti řešení krize Evropské unie a možné reformy jejího fungování. Podle předsedů obou komor českého parlamentu Milana Štěcha a Jana Hamáčka je důležité, aby jednotlivé státy využívaly možnosti národních parlamentů, např. při kontrole evropské legislativy. „Národní parlamenty musí být aktivní. V opačném případě se může stát, že nás rozhodnutí Bruselu nemile překvapí,“ řekl Milan Štěch při závěrečném tiskovém briefingu.