Předseda Senátu Milan Štěch s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem zastupovali Česko na konferenci předsedů parlamentů zemí EU při příležitosti 60. výročí od podpisu Římských dohod. Ty předurčily budoucnost společné Evropské unie. Diskuse o směřování EU se zúčastnil také předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani nebo předseda Evropské rady Donald Tusk.
Hlavním tématem jednání byla budoucnost EU, která v současnosti vlivem brexitu a dalších zvratů čelí novým hrozbám a výzvám. Shoda je na tom, že je třeba posílit pocit sounáležitosti občanů EU s Evropou a také jejími institucemi, aby se neopakoval scénář, kdy se občané členské země rozhodnout Evropskou unii opustit, obdobně jako Britové.
„Účastníci konference popsali řadu příčin dnešních problémů, kterým čelí Evropská unie, a také prezentovali velkolepé cíle. Jednou z hlavních příčin problémů je podle mého přesvědčení narůstající nerovnost mezi členskými státy a také uvnitř jednotlivých zemí, zejména v životní úrovni. Já osobně vidím hlavní řešení v tom, že konečně v EU zamezíme velké nerovnosti v oblasti platů. Není totiž přípustné, aby za stejně kvalitně odvedenou práci a její produkty dostávali lidé diametrálně odlišné mzdy. A stejně tak se nesmíme smířit s propastnými rozdíly v cenách výrobků a služeb,“ uvedl předseda Senátu Milan Štěch, podle kterého tento postup často vytváří nadnárodní globálně působící firmy.
„Dalším zdrojem problémů jsou daňové ráje, ve kterých končí většina bohatství v rukou jednotlivců. Přes veškeré proklamace se s daňovými ráji nedokázala vypořádat Evropská unie, ale ani celý svět,“ dodal Štěch. Lze jednoznačně souhlasit s výrokem Laury Bodrini, předsedkyně italské Poslanecké sněmovny, že „Evropa je nyní jako auto se zataženou ruční brzdou“.
Jednání doprovázelo také setkání všech předsedů parlamentů s italským prezidentem. Konference se zúčastnil také předseda senátního Výboru pro záležitosti EU Václav Hampl.