Využití lithiových akumulátorů se plánuje pro elektromobily, hybridní motory nebo automobily. Další využití lithia je ve farmacii. Lithium, přesněji jeho soli, jsou součástí léků pro utlumení bolesti. Poslední velké využití lithia je při výrobě porcelánu, speciálních bezpečnostních skel nebo při výrobě hliníku. O lithiu se dnes hovoří jako o druhé ropě.
Česká republika má to štěstí, že na jejím území v Krušných horách pod povrchem Cínovce leží lithium, společně s cínem a wolframem v hodnotě tří bilionů korun, což je téměř 6% světových zásob lithia. Žádný jiný tak velký zdroj v Evropě neexistuje. Což by byla naprosto skvělá informace, kdyby nehrozilo, že toto národní bohatství bude vytěženo a vyvezeno za hranice našeho státu a my bychom z toho nic neměli, jak se v minulosti stalo a kupovali bychom zpět drahé hotové výrobky.
Na Cínovci v Krušných horách jsou jedny z největších světových ložisek lithia, podle odhadů jde o milion tun lithia v hodnotě 3 biliony korun, pokud by těžbu lithia provedla státní firma a peníze ze zisků odvedl do státního rozpočtu, pak bychom mohli smazat státní dluh v hodnotě 1,6 bilionu korun. Z České republiky se tak stála lithiová velmoc.
Lithium se dá těžit dvěma způsoby a to povrchově z odkaliště nebo hlubině. Společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ miliardáře a filantropa Karla Janečka bude těžit lithium z odkaliště v krušnohorském Cínovci. Získali už všechna potřebná povolení. V odkališti je lithium za 2 miliardy. Hlubině ho chce těžit australská firma European Metals, která zde provádí průzkumné vrty a již podepsala memorandu s firmou HE3DA o využití vytěženého lithia k výrobě baterií. Zájem australské firmy o české lithium však vzbudilo vlnu nevole, jelikož se občané bojí, že lithium bude vyvezeno do zahraničí a stát z národního bohatství nebude opět nic mít.
Pavel Kavina, ředitel odboru surovinové politiky MPO se nechal slyšet v pořadu Otázky Václava Moravce, že ministerstvo průmyslu má zájem na tom, aby lithium jako surovina byla využita komplexně a aby vznikla přidaná hodnota, která zůstane v České republice a bylo by ideální kdyby tato surovina byla zpracována na našem území do podoby až třeba lithiových baterií.
Toho si určitě všichni moc ceníme, ale přeci jen pro Českou republiku by bylo nejvýhodnější, kdyby těžbu prováděl státní podnik, jelikož jak už bylo zmíněno zisky by šly do státního rozpočtu. Proč tedy průzkumné vrty nedělá státní podnik Diamo, který by těžbu mohl provádět a poté se lithium nezpracovává u nás až do podoby produktu? Přijdeme díky liknavosti vlády zas o národní bohatství a bude těžbu provádět privátní zahraniční firma?