Zaměřili se na problematiku dvojí kvality výrobků prodávaných v rámci jednotného trhu Evropské unie z pohledu práva na ochranu spotřebitele (zejména nekalých obchodních praktik), práva soutěžního (zejména nekalé soutěže) a práva průmyslového vlastnictví.
Předmětem analýzy bylo jednání podnikatelů uvádějících na trh v různých členských státech výrobky různé kvality, které se ale prodávají pod stejným (nebo velice podobným) označením, ale s různým složením, kvalitou nebo gramáží.
Jak konstatují autoři studie, za klamavé jednání by bylo možné považovat to, že informace o výrobcích (zejména potravinách) zpřístupněné konečnému spotřebiteli prostřednictvím etikety v hlavním zorném poli a také jejich označení jsou téměř totožné s jinými výrobky jiného složení. Mohou tak uvést spotřebitele v omyl tím, že se spotřebitel domnívá, že se jedná o tentýž stejný výrobek. Zákazník totiž nemá potřebu jeho složení při každé koupi kontrolovat. Jak konstatuje studie, jde o aktivní použití polopravdy za účelem vyvolání zavádějícího účinku, že se jedná stále o stejný výrobek stejného složení, kvality i chuti.
Naopak stávající nástroje na ochranu soutěže nelze dle právníků olomoucké univerzity na řešení dvojí kvality použít.
Studie dále uvádí několik variant, jak docílit zákazu klamání spotřebitele dvojí kvalitou výrobků se stejným vzhledem. Za nejúčinnější považuje začlenění zákazu do směrnice o nekalých obchodních praktikách, která platí ve všech státech EU.
„O tom, že jev dvojí kvality existuje, přibývá stále více důkazů a jsem ráda, že tématu je věnována mnohem větší pozornost než dříve. Studie, kterou jsem nechala vypracovat, je snahou posunout téma na úroveň již konkrétních návrhů řešení. Spotřebitelé jsou při nákupu výrobků, které jsou prodávány pod stejným označením, ale v různé kvalitě, klamáni. Vedle aktivnější role dozorových orgánů se jako nejúčinnější jeví změna stávající unijní legislativy. Tato doporučení nyní předám kolegům v Evropském parlamentu a také paní komisařce Jourové, a budu bojovat za jejich naplnění,“ uvedla k prezentaci poslankyně Olga Sehnalová. Europoslankyně se na půdě Evropského parlamentu v otázce dvojí kvality dlouhodobě angažuje.
Celou odbornou studii je možné najít ZDE.