Občané městu, město občanům

"OMMO.... ejhle, člověk!"
  • OMMO
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,24. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

16.06.2017 14:25:22

H. Svobodová (OMMO): OSVČ, živnostníci nejsou podnikateli,...

H. Svobodová (OMMO): OSVČ, živnostníci nejsou podnikateli,...

OSVČ, živnostníci nejsou podnikateli, dokonce ani „pseudopodnikateli“ Ne vždy se zadaří a některá vyjádření, ač nemusejí být v zárodku myšlena nikterak nepřátelsky či nenávistně.

 

Ne vždy se zadaří a některá vyjádření, ač nemusejí být v zárodku myšlena nikterak nepřátelsky či nenávistně. V případě předsedy senátu za ČSSD M. Štěcha si myslím, že tomu tak skutečně je, jak píši v předchozí větě. Jeho vyjádření: „Myslím si, že je tu velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ a nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití. My máme tolik OSVČ, jako mají typicky agrární země na jihu Evropy, a nikdo neví, jaký je jejich přínos pro tvorbu HDP…”, stejně jako, že „Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo-, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům,“. Přesto a právě proto ukazuje jeho vyjádření na některé nedobré souvislosti, které – ať už dílem chtě či nechtě – vyplynou z úst politiků právě zleva. A nenechme se přitom mást rigiditou „odborného zázemí“ z KSČM.


Jak to tedy může být s oním ne příliš šťastným a zavádějícím vyjádřením senátora Štěcha:


·         Statut živnostníka je dán zákonem, stejně jako jeho povinnosti vůči státu. Živnostník přitom opravdu není podnikatelem, nemůže být proto ani „pseudopodnikatelem“.


·         Jejich odvody (sociální i zdravotní) směrem do státní kasy jsou nezbytnými a zákonem stanovenými položkami, konec konců také většině, která tzv. výdělečně jedná v rámci každého sociálně ekonomického systému.


·         O čem by pak jistě stálo za to debatovat, a pan senátor měl možná spíše na mysli, přesto zevšeobecňovat je více než politicky velmi nebezpečné a lidsky neuvážené, je to, že živnostníci jsou často podnikateli, podnikatelským subjekty „lákáni“ právě proto, že se jim vyplatí tyto živnostníky najímat na různě upravené smluvní vztahy na druhy pracovních činností, které by se jim z hlediska stálých vlastních zaměstnanců spíše nevyplatily. A o tom měl možná lépe a účinněji mluvit pan senátor. Např. také debaty o švarcsystému atd.


·         Co již dnes může zákon - a stačí jej jen dodržovat, a to bývá problémem největším, jsou postihy, pokud např. živnostníci postupují v rozporu se zákony a snaží se je obejít tzv. zevnitř, čili tak nějak oku zákona navzdory – např. vykonávat svou ekonomickou činnost a nemít např. vlastní účet u bankovního ústavu, který by byl dostupný a přehledný nejen pro FÚ, ale i pro samotný a důvěryhodný profil daného živnostníka. Příp. se nechat porůznu využívat (či skoro zneužívat) právě různými firmami, protože sami by sotva v různých výběrových řízeních apod. jako jednotlivci dokázali uspět. Přesto jsou velmi citliví, když se na toto poukáže a oni se ohrazují, že špatně se chovají podnikatelé, firmy coby právnické osoby, nikoliv oni. Nemyslím si, ale chápu, že rozpoznat a posoudit „obra a trpaslíka“ nemusí být až tak jednoduché a na první pohled zřetelné.


·         A neměli by být živnostníci spíše tou hájenou sociálně profesní skupinou, aby se cesty zákonů naplňovaly nejen jako sankce, ale také jako přirozenost?


·         A snad ještě jeden aspekt nešťastného páně senátorova vyjádření: co s tou „armádou“ živnostníků, kteří skončí a ocitnou se v lůnech úřadů práce? Těchto institucí sloužících nikoliv k asistovanému hledání pracovních míst pro své klienty, ale spíše jen pro evidování, kdože to s rukou nataženou zase přichází? Kraje jako Ústecký či Moravskoslezský, regiony to proslulé jako laboratoře dle „politické chuti“ a notoricky se kumulující výše kolísající nezaměstnanosti. Opravdu i na to má řešení programová konference ČSSD, co má být zítra? Já si to nemyslím. Ale taková řešení nejsou zprava, ani více zleva, i když nám může třeba pan místopředseda Dolejš z KSČM tvrdit o jistotě a reálnosti jejich programové nabídky cokoliv. Asi i proto se množí v KSČM tolik všelikých asistentských míst u těch, co jsou ve funkcích radních, např. v Ústí n. Labem, kteří, když odevzdají své tolik osvědčené předlistopadové zkušenosti, zcela jistě pomohou většině z nás, co se týká správy věcí veřejných, především pak sobě. Pravda, neplatí si je oni radní, ale ač to můžeme či nikoliv ovlivnit, platí se z veřejných peněz.

A tak nejen ČSSD by se měla spíše rozpomenout na svou voličskou základnou, která není a nebude jen z řad zaměstnanců a jim se zvyšujícím platům, protože kapitalismus je systém, k němuž stále není alternativa, která začne fungovat zítra či po podzimních volbách, v nichž sociální demokracie nevyhraje a KSČM se pro jistotu svých receptů včerejších přidá k nejvyšší kapitalistické nabídce. A přitom stále hodně z nás věří, že změny, o nichž víme, že by se měly udát, za nás někdo udělá. Ale to je blud největší! Neudělá, čeká to na nás. A tak jsme na tom vlastně pořád zřejmě dost dobře, proto to necháváme stále na těch druhých.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama