Zákon zakazující farmy kožešinových zvířat nebo legislativní odpovědnost obce za případný pád stromů. To byly mimo jiné témata schůzky senátora Františka Bradáče (KDU-ČSL) se Zdeňkem Jirsou, starostou městyse Dolní Cerekev na Jihlavsku.
Dolní Cerekev má totiž ve svém katastru farmu pro chov zvířat, na které občas dojde na konflikty mezi jejími majiteli a militantními ochránci zvířat – viz například tento článek. Zákaz farem pro chov kožešinových zvířat prošel sněmovnou hladce, v poměru 132 ze 161 poslanců. Nyní míří do Senátu.
„Je to téma, často mediálně nafukované příliš bojovnými ochránci zvířat. A právě proto jsem jako senátor chtěl znát názory z terénu. Shodli jsme se s panem starostou na zdravém názoru, aby zákon postihl farmy s nedůstojnými podmínkami chovu zvířat, ale aby neomezil chovatele, kteří mají zvířata rádi a mají k nim úctu,“ vysvětlil František Bradáč.
Dalším tématem schůzky bylo okolí dolnocerekvického kostela se vzrostlými lípami, které je zároveň pietním místem. V důsledku dramatické nepřízně počasí by mohl hrozit pád větví ze stromů. To už se v minulosti stalo a došlo i ke škodě – zatím „jen“ na majetku. Starosta se svěřil s tím, že v takovém případě nese odpovědnost za vzniklou situaci, ale zároveň nemá dostatek pravomoci k úpravě stromů, případně jejich skácení. Oba muži se shodli, že by bylo vhodné upravit legislativu tak, aby se těmto situacím dalo předejít.
Zdeněk Jirsa senátoru Bradáčovi na závěr představil plán rekonstrukce kanalizace v obci - a radosti i nesnáze s tím spojené. „Žijeme v historicky krásném městysi, budovali ho pro nás naši předkové. Svojí aktivní účastí na společném díle předejme tuto odpovědnost další generaci,“ uzavřel přáním starosta Jirsa.