Já musím říct, že mám s tímto zákonem velký problém. Tento zákon se původně tvářil jako technická novela, která má upravit, resp. zjednodušit platbu sociálních odborů OSVČ. Nicméně, to, co se strhlo ve sněmovně zejména, v rámci druhého čtení na plénu sněmovny, to je opravdu... Dost smutné, řekla bych. V prvé řadě je to pozměňovací návrh pana poslance Zavadila, který přišel s tím, že se nemocenská od 1. ledna 2018 bude v první fázi do 31. dne zvyšovat na 66 % a později na 72 % vyměřovacího základu. Sám přiznal, že zde půjde o navýšení výdajů ze státního rozpočtu, podotýkám, mandatorních výdajů ze státního rozpočtu, o 2,7 miliardy korun. Ono se říká, že zdroje jsou, že peníze jsou, ale jestli si vzpomínáte, tak sám pan ministr financí Pilný, když nastoupil do úřadu, tak po několika dnech vystoupil před kamery různých médií a prohlásil: Státní kasa je prázdná. Tak by mě zajímalo, kde se seženou tyto peníze. My máme teď výhodu, že máme hospodářský růst, máme se enormně dobře, ale už to tady zaznělo, ekonomika se prostě vyvíjí po sinusoidě, nevím, co budou dělat vlády, až se nebude dařit. Ale prostě ty mandatorní výdaje, tedy zákonné výdaje, které budou muset platit, když je budou muset z toho státního rozpočtu vydávat, a ty zdroje už nebudou. Samozřejmě, já přeji každému, aby měl plat nebo tu nemocenskou v takové výši, která mu usnadní život, bude muset žít způsobem, že nebude muset počítat každou korunu. Nicméně si musíme uvědomit, že stát může dát jenom tolik, kolik sám vybere od těch lidí, kterým to potom vrátí v tom platu. Ale to už je jiná...
Co se týká ještě toho principu, že to bylo podáno v rámci druhého čtení, to nebylo ani podáno na výboru, pan předseda Zavadil je předsedou sociálního výboru, tak nevím, proč se to neprojednávalo aspoň na sociálním výboru, ale to bylo prostě podáno na plénu. Já si myslím, že takhle závažná věc, bylo by nutné, aby byla projednávána řádným legislativním procesem, aby to ministerstvo předložilo, aby to udělalo prostě to kolečko připomínkového řízení, potom se to dostalo na vládu, ta k tomu vyjádřila stanovisko, tady zde přítomný pan ministr Chvojka, pardon, vy nejste z legislativního, vy jste pro lidská práva, omlouvám se, ale prostě aby to bylo řádně projednáno, aby se to nedělo v rámci druhého čtení na plénu sněmovny.
Totéž je pozměňovací návrh pana poslance Běhounka, který se týká elektronických neschopenek. Tam je to také ten samý problém, který mám s tím prvním pozměňovacím návrhem pana poslance Zavadila, že to neproběhlo připomínkovým čtením. Ano, tady zaznělo, jsou dobrovolné zatím ty elektronické neschopenky. Nicméně si myslím, že to je zase tak závažná věc, která by měla opět projít tím legislativním kolečkem. Já jsem velký příznivec eHealthu, tedy elektronického zdravotnictví. Nicméně, takhle prostě se to dělat nedá, takovýmto způsobem. Ale co tady mně vadí ještě u tohoto poslaneckého návrhu, je další věc ta, že tady nenovelizujeme jenom tento projednávaný zákon a související zákony, ale dokonce i další zákon, což je zákon o úřadu práce. To je prostě neuvěřitelné, že se takovýmto jedním pozměňovacím návrhem, který se předloží v druhém čtení, novelizuje zákon, který vůbec s tím původním nesouvisí. Proboha, takhle se přece ty zákony nedají dělat! Takhle závažné změny přece nemůžeme dělat jen tak, že to prostě předhodíme plénu Poslanecké sněmovny. A tohle jsou přesně důvody, kvůli kterým já osobně budu hlasovat proti přijetí tohoto zákona.
Děkuji za pozornost.