Ing. Jiří Paroubek

Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.07.2011 8:43:00

Kdy odejdou čeští vojáci z Afghánistánu?

Kdy odejdou čeští vojáci z Afghánistánu?

Aneb jak premiér Nečas a ministr ProMoPro chtějí být američtější než Obama.

"Tak nám ten Obama votuď vodchází. Co s tim budou dělat, pane Vondra? - říká svému domácímu slouhovi dobrý voják Nečas." Tak nějak by se dal parafrázovat počátek Haškova nesmrtelného díla ve světle počínání současné české vlády při oznámení začátku odchodu amerických jednotek z Afghánistánu. Jenže žerty stranou. Tady nejde o sedm kulí a už vůbec ne v Sarajevu. Nejde ani o humor. Tady jde o lidské životy. A jak se stále více ukazuje, nejen o životy stovek a zřejmě už tisíců nevinných Afghánců - starců, žen a dětí umírajících jako oběti aliančních vojsk. Stále více jde též o životy našich mladých lidí - českých vojáků.

 Koncem května měla naše armáda v Afghánistánu další oběť - už čtvrtou. A též dva zraněné. Od té doby přibyli další ranění, ten poslední, z 5. července, jak píší média, těžce. Tak těžce, že je ohrožen na životě.

  Všichni se stali obětmi Talibanu. Tedy - jak jsme slyšeli skoro již 10 let - teroristů. Teď ale slyšíme, že se s částí těchto teroristů vyjednává. Takže to vypadá, že Taliban (či jeho část) už nejsou teroristé. Copak se to s nimi stalo? Učinili pokání? Omluvili se za ukrývání bin Ládina? A anglo-americký útok na Afghánistán v říjnu 2001, schválený Radou bezpečnosti OSN, tedy nebyl útokem na teroristy?

  Prezident Obama zdědil po Georgi W. Bushovi dvě krvavé a zpackané války - v Afghánistánu a Iráku. Francouzský prezident Sarkozy a britský premiér Cameron se jej letos na jaře pokoušeli zavléct ještě do války třetí - v Libyi. Naštěstí se jim to povedlo jen zčásti.

  Obama proto dělá, co může, aby z Afghánistánu a Iráku vycouval. Samozřejmě vycouval se štítem. Jeho politika v této zemi prozrazuje pochopení toho, co naopak evidentně přesahuje rozsah intelektu české politické a mediální pravice. Že se totiž původně spravedlivý vojenský zásah změnil ve vojenské dobrodružství, jež se nedá vyhrát. Že z akce původně proti bin Ládinovi se postupně stala ozbrojená okupace cizí země, kterou - přirozeně - místní obyvatelstvo odmítá. A to i aktivní podporou Talibanu.

  S cílem odejít z Afgánistánu rozhodl Obama na podzim 2009 navýšit počet amerických vojsk. Ve stejné logice letos na jaře podnikl akci proti bin Ládinovi. Proto mohl dodržet slovo a nedávno oznámit začátek odchodu amerických jednotek. A byť jde jen o počátek celého procesu, nejde o snižování symbolické. O 30 000 mužů za rok.

  ODS, ať už v čele její vlády stál Topolánek nebo Nečas, vždy vydávala Afghánistán za český projev "věrnosti aliančním závazkům". Podíl AČR na afghánské tragédii česká politická i mediální pravice stále vnímala a vnímá coby důkaz "spolehlivosti českého atlantismu". Ve skutečnosti však jako přísahu nedeklarovanému heslu "S Bushovými USA na věčné časy a nikdy jinak".

  Francouzi, Britové a Němci obratem reagovali na Obamu oznámením o vlastním stahování. Ani oni nebudu snižovat jen symbolicky. U nás ale jakoby nic. Atlantická solidarita najednou neplatí. Vláda se zmohla jen na nejapné vyjádření premiéra Nečase a zmatené breptání A. Vondry v televizi. Dostalo se jí též zdvořilého a skoro stydlivého upozornění od ochočené opoziční ČSSD, že nic nedělá. A to je vše.

  Premiér Cameron se podle médií nechal slyšet, že do roku roku 2015 nebude v Afgánistánu ani jeden britský voják. Kdy se to dozvíme my? Ale někdo si také musí zodpovědět loňské vyslání dodatečných českých vojáků do Afgánistánu - vědělo se přece, že od 2011 začne Obama snižovat. Lidé by měli vědět, kolik je tohle dobrodružství stálo. V době, kdy vláda brutálně snížuje sociální platby je opravdu třeba, aby odpovědnost byla jasně někomu připsána. Nikdo si totiž nemůže myslet, že tohle může seriozně vysvětlit "pan ProMoPro" z ministerstva obrany.

  Nezklamal ani kníže pán řečený z Trautenbergu. Asi mu tentokrát neradili Kuba a Anče, kteří mají zdravý český rozum. Jeho úřad prostě vyvěsil na webu ministerstva sdělení, že Obamovo oznámení bylo "dlouhodobě očekáváno" a že se "českých aktivit v Afgánistánu přímo nedotýká". A bylo vymalováno. Dlužno poznamenat, že Trautenberkova stížnost Anči, že "to kyselo je moc kyselé", byla chytřejší. Že by nedošla včas instrukce ze zahraničí?

 Kdy odejdou čeští vojáci z Afghánistánu?yšlo v LN
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama