Areál Výstaviště, který se nachází v blízkosti parku Stromovka a řeky Vltavy, je rozsáhlý komplex se směsicí staveb budovaných postupně od roku 1891, které nesou znaky prakticky všech vývojových typů české architektury 20. století. Vznikem v různých časových obdobích docházelo k různorodosti v technologické, konstrukční i funkční skladbě. Mezi nejznámější objekty lze zařadit Průmyslový palác, Lapidárium, Maroldovo panorama či Křižíkovu fontánu. Celý areál je památkově chráněný.
Z již dříve vypracované studie příslušného magistrátního odboru vyplynul nepříliš dobrý stav areálu. Jsou zde nevyužívané plochy, zchátralé budovy, rozbité cesty, rozhlehlá prázdná parkoviště. Současný stav jednotlivých stok kanalizace se liší dle stáří a způsobu využití, žádoucí je tedy provést nové trasy potrubí. Areál se potýká rovněž se špatným stavem elektroinstalace.
Komunikace a zpevněné i nezpevněné plochy v areálu jsou do značné míry poznamenány událostmi mezi lety 1990-2010, kdy na Výstavišti došlo k mohutným požárům (Bruselský pavilon shořel r. 1991, v r. 2005 bylo požárem zničeno unikátní dřevěné divadlo Globe, v r. 2008 vyhořelo celé levé křídlo secesního Průmyslového paláce) a také především severní část areálu byla zaplavena při povodni v r. 2002. Na špatném stavu areálu se rovněž podepsala nesystematická údržba a obnova jednotlivých částí areálu.
„Zakázka, kterou Rada hlavního města Prahy dnes schválila, je nezbytným předpokladem nejen pro rekonstrukci areálu Výstaviště v Holešovicích, ale i pro jeho budoucí rozvoj. Bohužel se na současném nevyhovujícím stavu podepsaly dekády nesystematické údržby, které vedly k chátrání areálu jako celku. Jak se ukázalo, stavební práce a použité materiály v areálu počátkem 90. let nebyly kvalitní a my se musíme s těmito následky potýkat. Nyní máme jasné vyhlídky a plán pro obnovu a další rozvoj této pro Prahu stěžejní oblasti, která je ideálním místem pro konání kulturně-společenských a jiných událostí,“ uvedl radní hl. m. Prahy Jan Wolf.