Do dvaceti let by měla jaderná energetika pokrývat zhruba 50% celkové produkce elektrické energie v České republice. Zatímco se čeká, než nová vláda rozhodne o garancích, investorském modelu a způsobu financování dostavby dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany, intenzivně probíhají dílčí přípravy a analýzy, které musí stavbě předcházet. „Letošní konference stejně jako předchozí dvě v letech 2014 a 2015 je pořádána ve spolupráci se skupinou ČEZ, která pořídila vlastní Jakostní model povodí řeky Jihlavy nad vodním dílem Dalešice i další studie a podklady na tento model navazující. Jakostní model je jediný komplexní nástroj, který ukazuje, jak s omezenými finančními zdroji zrealizovat účelná a efektivní opatření vedoucí ke snížení znečištění povrchových vod v celém povodí a ukazuje i nedostatky v současné legislativě. Navržená opatření svým dopadem přesahují hranice Kraje Vysočina,“ popisuje podstatu důležitého materiálu radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Je zřejmé, že zásadním způsobem kvalitu vody v celém povodí ovlivňuje hospodaření na zemědělské půdě a stav čištění komunálních odpadních vod. Zemědělská půda je největším producentem dusíku, na celkové produkci se podílí více než dvěma třetinami. Za posledních pět let vzrostlo hnojení minerálním dusíkem o 20 kilogramů na hektar. Komunální zdroje se naopak na znečištění fosforem ve vodě podílejí více než 60%. „Velkou roli sehrává v kvalitě čištění vod čistírna odpadních vod v Jihlavě a nově intenzifikovaná čistírna v Třebíči, obě mají obrovský a nezastupitelný význam a obě přispívají k udržení kvality vody v řece Jihlavě,“ doplňuje Martin Hyský.
Příspěvky všech odborníků vystupujících na konferenci za čistou řeku Jihlavu jsou k dispozici ZDE v dokumentech odboru životního prostředí a zemědělství.