Během jednotlivých jednání, nejprve na krajském úřadu a poté na půdě Charity Olomouc, se řešily otázky výkonu jednotlivých sociálních služeb, sociálního bydlení, ale i návrhy koncepčního řešení bezdomovectví. „Upřimně řečeno byl jsem velmi překvapen jak se paní Kohoutová orientuje v problematice sociálních služeb a bezdomovectví, v praxi jsem se s tím u politiků mnohokrát nesetkal,“ vyjadřuje své překvapení Mgr. Petr Prinz, vedoucí střediska Samaritán.
Zajímavou devizou města Olomouc je provoz lékařské ordinace určené pro lidi z ulice. Nejsou zde prováděna pouze zběžná ambulantní ošetření, ale ošetřující lékaři se snaží s klienty pracovat dlouhodoběji aby se jejich, často chronický, špatný zdravotní stav zlepšoval.
„Takováto ordinace je jedním ze základních kamenů pro řešení situace lidí z ulice. A ráda bych obdobné zařízení viděla na území hlavního města Prahy“, nechala se inspirovat Kohoutová.
Speciál pro invalidy
Přesněji řečeno kapotovaná čtyřkolka, kterou zvládnou ovládat lidé na vozíku zcela bez pomoci druhé osoby. To je produkt Loštické firmy ZLKL, kterou poslankyně Lenka Kohoutová také navštívila. Vozidlo je homologováno jako čtyřkolka, ale svou konstrukcí a jízdními vlastnostmi se spíše rovná malému automobilu. „Konstrukce lidem umožní bez potíží s vozíkem najet do Elbíčka a naopak z něj vyjet, aniž by museli složitě přesedat z vozíku na sedadlo řidiče. Poradí si tedy i lidé, kteří se jinak neobejdou bez asistence. Bezproblémové je i řízení, dá se říct, že každé vozidlo bude originál podle konkrétního handicapu a požadavků postiženého," představoval automobil ELBEE, majitel firmy Ladislav Brázdil st.
„Nápad se mi velmi líbí, rozhodně je to velmi praktický způsob přepravy pro osoby s handicapem. Navíc kompletně český výrobek, což velmi oceňuji a smekám před firmami jako je ZLKL,“ uzavřela návštěvu firmy Lenka Kohoutová.