„K zastavení epidemie afrického moru prasat musí pomoci výzkum v této oblasti. S eurokomisařem Andriukaitisem jsme se shodli, že nalezení účinné vakcíny je jedinou možností, jak se nemoci definitivně zbavit. Chceme mít vakcínu co nejdříve, my proto v první fázi bez ohledu na další evropské země uvolníme na výzkum milion euro,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.
Podle něj je důležité zaměřit se mimo hledání vakcíny i na další opatření, např. na efektivní metody snižování stavů divokých prasat nebo monitoring výskytu divokých prasat a lokalizace kadáverů (těla uhynulých prasat) pomocí dronů a dalších zařízení. Výzkum by se měl věnovat i sociálnímu chování skupin prasat a infikovaných jedinců nebo navrhovat preventivní opatření zaměřená na minimalizaci šíření viru do chovů domácích prasat.
„Je bezpodmínečně nutné, aby byl výzkum centrálně koordinovaný Evropskou komisí. Stejně tak financování musí být z rozpočtu Unie. Africký mor prasat je totiž jednoznačně celoevropský problém a celoevropské musí být i jeho řešení,“ uvedl ministr Milek.
Eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andiukaitis ocenil přístup České republiky k africkému moru prasat. Uvedl, že ostatním zemím dává Českou republiku za příklad nejlepší praxe v boji s epidemií. S ministrem Milkem se rovněž shodl, že je nutné do budoucna omezit nelegální obchod s masem, a to především z východních zemí. Doporučil, aby země sousedící s velkými ohnisky nákazy zpřísnily hraniční kontroly.
Ministr Milek se zaměřil na výzkum afrického moru prasat hned od svého nástupu do úřadu. V lednu o možnostech výzkumu jednal s několika evropskými ministry zemědělství, v rámci veletrhu Internationale Grüne Woche v Berlíně poprvé i s eurokomisařem Vytenisem Andriukaitisem.