„Navýšení prostředků pro podporu Programu Čistá energie Praha 2018 zajistí snížení počtu zamítnutých žádostí z důvodu vyčerpání alokované částky v tomto roce. Osobně jej hodnotím jako velmi přínosný, jak vzhledem k potřebám obyvatel, tak ve vztahu k životnímu prostředí. Považuji proto za vhodné, abychom s dostatečným předstihem zajistili jeho plynulý chod. Z těchto důvodů jsem materiál v radě jednoznačně podpořila,“ uvedla náměstkyně primátorky hl. m. Prahy Eva Kislingerová.
Pravidla pro získání dotace obsahují oproti předchozímu roku několik drobných změn.
„Oproti minulým rokům došlo k některým dílčím změnám. Byl rozšířen okruh objektů o rekreační objekty, ve kterých má žadatel trvalé bydliště, o dotaci mohou žádat i lidé, kteří splňují také podmínky tzv. Kotlíkových dotací Praha, a podporu již nově nebudou dostávat zdroje využívající dřevo nebo dřevní produkty,“ řekla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.
Program je, jako jeden z nejúspěšnějších nástrojů ke zlepšení kvality ovzduší v hlavním městě Praze, realizován od roku 1994. Jeho cílem je motivace vlastníků či uživatelů bytů k přeměně topných zdrojů na ekologická topná média a k častějšímu využívání obnovitelných zdrojů energie. Vedle ostatních programů na ozdravění ovzduší se podílí na poklesu emisí znečišťujících látek na území hl. m. Prahy, a i po více než dvaceti letech svého trvání plní svou motivační úlohu k ekologickému chování občanů města v oblasti vytápění a ohřevu vody v domácnostech.
Tato aktivita se postupně zaměřila na výměnu lokálních topidel ve prospěch centrálního vytápění a od roku 2010 byla zavedena podpora výměny dožívajících plynových kotlů za nové, účinnější a ekologicky šetrnější. Pravidla Programu jsou každoročně aktualizována s ohledem na současnou energetickou politiku, ale i na vývoj nových technologií v oblasti vytápění a ohřevu vody.