„Za klíčovou samozřejmě považuji dohodu státu, obcí a jejich občanů o tom, kde by hlubinné úložiště jaderného odpadu, které Česká republika potřebuje, mělo být,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a dodává: „Proto jsem se osobně setkal se starosty obcí, jichž se daná věc týká tak, jak jsem to dělal pravidelně ještě jako náměstek pro energetiku. Vím, že je důležité všechny vyslechnout a najít přijatelný kompromis. Silové řešení proti vůli občanů není na pořadu dne, všude říkám, že by to byl až krajní způsob. Nadále také platí kompenzace pro obce z lokalit, kde by hlubinné úložiště mohlo být.“
„Znovu žádáme o průzkumná území, protože bez nich nemůže být proces výběru lokality dokončen. Našim novým žádostem vždy předchází jednání se všemi dotčenými obcemi,“ říká ředitel Správy úložišť radiaoktivních odpadů (SÚRAO) Jiří Slovák a dodává: „Všechny potenciální lokality pro úložiště vyhořelého jaderného paliva vyhodnotíme a koncem letošního roku předložíme vládě čtyři preferované lokality tak, aby v souladu s aktualizovanou koncepcí nakládání s radioaktivními odpady o nich mohla rozhodnout.“
O respektování zájmů obcí, kterým náleží příspěvek z jaderného účtu, a jejich občanů, a o posílení role obcí v procesu výběru diskutuje výše uvedená meziresortní expertní skupina. Jsou v ní zástupci ministerstev průmyslu a obchodu, vnitra, regionálního rozvoje, financí, životního prostředí a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Vedle legislativního řešení chce stát informovanost a roli obcí a veřejnosti nadále posilovat. MPO a Správa úložišť radiaoktivních odpadů (SÚRAO) navrhly i vznik občanských kontrolních komisí v každé z lokalit, kde se bude na projektu úložiště nadále pracovat.