A první předběžné výsledky práce komise budou známé ještě před prázdninami. Je dobře, že Miloš Zeman vyjádřil plnou podporu záměrům vyšetřovací komise, odhalit viníky chybné privatizace OKD a nejen odhalit. Ale také potrestat viníky škody, která případně vznikla státu. Miloš Zeman půjde v této souvislosti nad rámec své ústavní povinnosti i ústavních zvyklostí a bude se, jak přislíbil, dotazovat po jmenování nové vlády příslušných ministrů (ministr financí, ministr průmyslu a obchodu, ministr spravedlnosti), jak hodlají řešit situaci kolem OKD.
Prezident sám považuje za hlavního viníka nastalé situace a úpadku OKD finančníka Bakalu, který byl od roku 2004, kdy zakoupil spolu se svým společníkem OKD od KARBON INVESTU, spolumajitelem těžební společnosti. Odborné odhady ukazují, že Bakala během více než deseti let svého působení vyvedl ze společnosti OKD 100 – 120 mld. korun. Bakalovi a jeho společníkovi se podařilo, v důsledku zcela bezskrupulózního porušení sveho veřejného příslibu rozprodat hornické byty OKD jejich nájemníkům za výhodnou cenu, prodat také více než 43 000 bytů OKD vcelku jiné společností za částku – podle odhadů - 20 – 25 mld. korun.
Komise parlamentu bude zcela nepochybně zkoumat roli, kterou sehrával a možná ještě sehrává v kauze OKD, právník Mgr. Radek Pokorný, osobní přítel a alter ego někdejšího ministra financí a pozdějšího premiéra Bohuslava Sobotky, který při privatizaci minoritního podílu OKD v roce 2004 zastupoval zájmy Zdeňka Bakaly a zcela nepochybně byl v té době v blízkém kontaktu s tehdejším ministrem financí Sobotkou. V současné době probíhá soud se soudním znalcem a manažery Fondu národního majetku, který tehdy státní majetkový podíl OKD spravoval. Podle státního zástupce vznikla státu škoda při privatizaci minoritního podílu OKD ve výši 5,7 mld. korun. Veřejnost s napětím očekává výpověď znalce u soudu, který údajně ocenil, podle zadání FNM a MF, jen část aktiv OKD, když v zadání se na některá aktiva jaksi „zapomnělo“ (!).
Kauza OKD představuje silné politikum především v Moravskoslezském kraji, neboť se bezprostředně týká zhruba sta tisíce nájemníků v někdejších hornických bytech OKD, kteří dnes platí tržní nájemné novému vlastníkovi. Anebo byli nuceni se kvůli vysokému nájmu ze svých bytů vystěhovat. A samozřejmě destabilizace celé společnosti OKD vede k postupné ztrátě zaměstnání tisíců jejích zaměstnanců. Lze konstatovat, že „díky“ kauze OKD, na níž měl zřetelný podíl bývalý premiér Sobotka, se „podařilo“ silně destabilizovat politickou pozici ČSSD na Ostravsku a v Moravskoslezském kraji, ale vlastně v celé republice.