ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,01. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.06.2018 21:32:00

Metropolitní plán by měl vyhovovat potřebám města v 21. století

Metropolitní plán by měl vyhovovat potřebám města v 21. století

Požadavky na nový územní plán: silnější ochrana zeleně a větší předvídatelnost pro majitele pozemků.

Celkem jedenáct okruhů připomínek k návrhu nového územního plánu Prahy dnes představila radní pro územní rozvoj a územní plán Petra Kolínská. Připomínky vycházejí z odborného posudku České zemědělské univerzity v Praze a porovnání se zadáním, které schválilo zastupitelstvo v roce 2013. Mezi hlavní připomínky patří požadavek na silnější ochranu zeleně a ploch občanské vybavenosti a přesnější informaci pro majitele pozemků, jaké aktivity jsou na pozemcích povoleny a jaké zakázány.

„V zájmu všech je, aby nový územní plán Prahy nastavil čitelná a vymahatelná pravidla pro všechny. Pro občany, pro stavebníky, pro všechny úředníky, kteří budou v území rozhodovat. Čitelná a vymahatelná pravidla přitom neznamenají pravidla příliš restriktivní, přeregulovaná či byrokratická,” říká k tomu Petra Kolínská, radní pro územní rozvoj hlavního města Prahy.

Vybrané připomínky jsou popsány v příloze této tiskové zprávy a jsou rozděleny do následujících kapitol:

Zastavitelnost

V metropolitním plánu je prakticky celé město nově zařazeno do zastavitelného území (lokalit/ploch), přitom zastupitelstvo v zadání z roku 2013 požadovalo vymezit všechny významné parkové plochy (Letná, Ladronka, Kinského zahrada, Stromovka, Tichá Šárka a další) jako nezastavitelné plochy vybavené nezbytným vybavením. Nezastavitelné by měly podle Kolínské zůstat také zahrádkové osady.

Občanská vybavenost

Ačkoli proti předchozím verzím návrhu došlo k posunu, a veřejná vybavenost je uvedena v závazném výkresu, existující síť vybavenosti je zaznamenána jen bodově a až na několik málo výjimek návrh neumisťuje na konkrétní pozemky občanskou vybavenost v rozvojových plochách a na brownfieldech. Vlastníci pozemků tak zůstávají v nejistotě, jaké využití jejich pozemek má.

Transformační a rozvojová území

Návrh Metropolitního plánu, v rozporu se zadáním, nestanovuje, kolik metrů hrubých podlažních ploch a s jakým využitím lze v transformačních územích umístit. Navržená rozvojová a transformační území má tak neujasněnou koncepci z pohledu potřeb města.

Je proto potřeba začít souběžně s přípravou nového územního plánu zpracovávat územní studie a regulační plány tak, aby stavebníci v transformačních/rozvojových plochách měly podrobné zadání a nemuseli spoléhat na komplikované hledání dohody s vlastníky sousedních pozemků.

„Připomínky vznesené k návrhu Metropolitního plánu v tzv. společném jednání mohou výše uvedené nedostatky odstranit, resp. vést k dopracování návrhu tak, aby byl skutečnou dohodou o využití území odpovídající potřebám města v 21. století,“ uvedla k připomínkovacímu řízení Petra Kolínská.

Doba pro podávání připomínek začne Společným jednáním ve středu 27. 6. 2018 a skončí pro veřejnost 26. 7. 2018. Detailní informace k procesu projednávání jsou k dispozici ZDE.

Podrobnější připomínky k návrhu nového územního plánu ZDE

Odborné zhodnocení návrhu nového územního plánu ZDE.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama