Město získalo investora pro opuštěný areál podniku Tesla v Kyjevské ulici, v běhu je výběrové řízení na investora zástavby části bývalých kasáren Hůrka, v dohledné době začne revitalizace letního stadionu a přilehlých pozemků. Ožívat by postupně měly i areály soukromých vlastníků.
Na počátku roku 2015 město Pardubice evidovalo na svém katastru 16 nevyužitých lokalit, většinou prázdných průmyslových areálů, o celkové ploše téměř 100 hektarů. Deset z nich byly klasické brownfieldy v centrální části Pardubic, představující 58 hektarů pozemků s ohromným potenciálem. „Více než polovinu této plochy zaujímají čtyři areály, které vlastní město. Budoucnost dvou z nich, letního stadionu a Tesly Kyjevská, již máme prakticky vyřešenou. Během pár měsíců bychom měli znát i developera, který začne s bytovou výstavbou na Hůrkách. Zbývají Masarykova kasárna. Je to poslední brownfield v intravilánu města, který můžeme využít či nabídnout investorům. Jsem přesvědčen o tom, že je dobře mít tuto rezervu. Nepochybuji, že těchto více než osm hektarů pozemků nedaleko centra nebude problém využít,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.
Město v minulých letech podrobně zmapovalo nejen své vlastní nevyužité plochy a opuštěné výrobní areály, ale i soukromé brownfieldy a vytvořilo z nich veřejně přístupnou databázi, z níž mohou čerpat informace případní zájemci či investoři. Pro vlastní nemovitosti přesto hledalo řešení samo. „Naší strategií bylo hledat pro městské brownfields nové funkční využití, které by bylo přínosem pro obyvatele Pardubic. Z bývalých kasáren bychom chtěli mít příjemné místo k bydlení, zrušený průmyslový podnik Tesla plánuje společnost Linkcity Czech Republik přestavět na komerčně-obytný komplex s novými parkovacími kapacitami, které dnes v Pardubicích, a v těsné blízkosti krajské nemocnice obzvlášť, citelně chybí,“ vysvětlila náměstkyně primátora pro investice Helena Dvořáčková. Letní stadion v centru Pardubic si zachová své původní určení. Rekonstrukcí se však změní v moderní fotbalový stadion pro nejvyšší soutěže. V jeho sousedství, i na místě již zdemolovaných jatek, ale vyrostou další sportovní plochy určené pro aktivity široké veřejnosti.
Tak, jak postupně vznikají projekty pro oživení zanedbaných a chátrajících areálů v majetku města, vznikají i vize na využití těch soukromých. Památkově chráněné Automatické mlýny již mají nového majitele, který aktivně spolupracuje s městem Pardubice i Pardubickým krajem při hledání nové role areálu i způsobu financování jeho vzkříšení. S podporou Evropské unie by zde měly vzniknout galerijní prostory i centrální polytechnické dílny pro pardubické školy i kutily. „V brzké budoucnosti se promění i oblast Višňovky. V ulici Na Spravedlnosti zahájil developer rozsáhlý projekt výstavby 275 bytů, 19 nebytových prostor a 351 parkovacích a garážových stání s termínem dokončení v září 2021. Bývalý areál železničního vojska v ulici S.K. Neumana změnil majitele a nový vlastník také počítá se zahájením výstavby, s důrazem na byty,“ vypočetla náměstkyně primátora, která je s vlastníky pardubických brownfieldů v častém kontaktu, plány majitelů. „Na místě bývalé likérky Hobé plánuje majitel areálu výstavbu obchodně administrativních objektů a místo bývalé Prokopky na Palackého třídě chce ČSOB pojišťovna vystavět moderní sídlo firmy,“ dodala.