Vítanou pomůckou bude obálka i pro složky integrovaného záchranného systému – tedy zdravotnickou záchrannou službu, hasiče a policii. Díky vyplněným údajům při případném zásahu u seniora doma totiž snadno zjistí, jaké dotyčný člověk bere léky, jakými nemocemi trpí a uveden tam bude i kontakt na jeho příbuzné. Potvrdila to Alena Bártíková z ministerstva práce a sociálních věcí, která je krajskou koordinátorkou projektu Seniorská obálka pro jižní Čechy.
Do tiskopisu senioři, třeba i za pomoci příbuzných nebo svého lékaře, vyplní základní údaje o svých alergiích, nemocech, lécích - včetně dávkování, a kontakty na své blízké osoby a praktického lékaře. „Údaje v reflexní červené plastové obálce by pak měli umístit na viditelném místě v bytě, například na dveřích lednice, či vnitřní straně vchodových dveří. Obálka tak poslouží ve chvíli, kdy senior bude potřebovat rychlou pomoc,“ apeluje Bártíková.
Hejtmance Ivaně Stráské, která převzala nad tímto projektem záštitu, se nápad velmi líbí. „Plně koresponduje s jinými projekty kraje, kterými se pravidelně snažíme naše seniory podporovat. Velkou nadhodnotu tady vidím právě v součinnosti se složkami integrovaného záchranného systému, kterým by jim měl značně usnadnit práci,“ upřesnila hejtmanka.
Na tom se ostatně shodují i ředitelé krajské záchranné služby, hasičů i policie - Marek Slabý, Lubomír Bureš a Luděk Procházka. „My samozřejmě tuto pomoc kvitujeme a myslím, že ji budou kvitovat i senioři, kteří obálku obdrží. Ne vždycky si člověk vzpomene na to, s čím se léčí, jaké léky bere a jak často či kde má průkaz zdravotní pojišťovny nebo občanský průkaz. Ušetří nám to spoustu času a umožní soustředit se na péči o pacienta,“ uvedl Slabý. „Projekt má naši plnou podporu a to i z toho důvodu, že senioři jsou jednou z cílových skupin naší preventivně výchovné činnosti. Jednoznačně pak pomůže zefektivnit případný zásah všech složek integrovaného záchranného systému, tedy i nás hasičů, v domácnostech, kde senioři žijí,“ naznačil Bureš. „Považujeme to za veliký krok vpřed, neboť se často stane, že zasahujeme na místě první a musíme třeba shánět občanský průkaz či jiné doklady postižené osoby. Nyní budeme vědět, že tyto důležité údaje najdeme v inkriminované obálce právě například na té ledničce, či zevnitř vchodových dveřích,“ dodal Procházka.
Senioři se mohli poprvé s těmito obálkami fyzicky seznámit a získat je v rámci Kulatého stolu Prevence v seniorském věku v Českých Budějovicích v pondělí 26. listopadu. Jejich další distribuce se pak uskuteční ještě v letošním roce v organizacích, jako je třeba Krajská rada seniorů JčK, kluby pro seniory atd. V příštím roce by se měly obdobné kulaté stoly konat v okresních jihočeských městech a s dalšími distribučními místy se počítá například na městských úřadech, v nemocnicích nebo v rámci preventivních programů Policie ČR. Zájemci si mohou také stáhnout Seniorskou obálku z portálu Jihočeského kraje či Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Autoři projektu jsou si vědomi, že pro některé seniory může tento postup být poněkud obtížný. Předpokládají proto, že jim v takovém případě pomůže například rodina.
„Seniorská obálka vznikla pod záštitou člena Rady Jihomoravského kraje Milana Vojty pověřeného zabezpečováním samosprávných úkolů v oblasti zdravotnictví, jako výstup kulatého stolu Stárneme ve zdraví projektu Politika stárnutí na krajích Ministerstva práce a sociálních věcí ČR,“ připomněla Bártíková.
V Jihočeském kraji převzala záštitu nad Seniorskou obálkou hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. Na projektu spolupracovali odborníci z těchto organizací: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, projekt Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň Odboru rodinné politiky a politiky stárnutí, Krajský úřad Jihočeského kraje, Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje, Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje a Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje.