Nedostatek personálu je již dlouho diskutovaným tématem ve většině zdravotnických zařízeních v ČR. „To byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsme se rozhodli úzce spolupracovat s náchodskou nemocnicí a v roce 2017 založili Nadační fond pro podporu náchodské nemocnice. V letošním roce jsme díky dotaci z rozpočtu Královéhradeckého kraje získali na jeho činnost 1.760.000 Kč, které jsou určeny na realizaci stipendijních programů pro nelékařský zdravotnický personál s cílem získat do Oblastní nemocnice Náchod kvalifikované pracovníky," uvedl starosta Jan Birke.
Konkrétní podmínky přidělování stipendií a cílená motivace studentů, aby po absolvování střední školy zdravotnické nastoupili právě do náchodské nemocnice, získání dalších sponzorů pro činnost nadačního fondu nebo případné potřeby stavebních úprav budovy, ve které sídlí Evangelická akademie a která je v majetku města Náchoda, o tom všem debatovali starosta, ředitelka nemocnice a vedení školy v průběhu téměř dvouhodinové návštěvy.
„O absolventy v oborech praktická sestra i ošetřovatel máme eminentní zájem. Není žádným tajemstvím, že jsou pro nás zdravotní sestry trvale nedostatkovým zbožím. Je pro nás proto velmi důležité, aby si žáci nejen vybírali tyto obory pro své studium, ale aby primárně po jeho dokončení v oboru zůstali a zvolili si ho jako své povolání. Můžeme jim za to nabídnout jistotu zaměstnání v moderní nemocnici. Chceme, aby již v průběhu studia věděli, že o ně stojíme," upřesnila ředitelka oblastní nemocnice Náchod, a. s., Ing. Ivana Urešová, MBA.
Stipendijní program mohou využít všichni studenti 4. ročníků kvalifikačního studia, zejména zdravotničtí asistenti/praktické sestry nebo studenti posledního ročníku na Vyšší odborné škole či Vysoké škole. Jedná se zejména o obory: všeobecná sestra, dětská sestra, porodní asistentka, praktická sestra, zdravotnický záchranář, fyzioterapeut, ergoterapeut, zdravotnický laborant, radiologický asistent. Získání stipendia je ošetřeno smluvním vztahem mezi studentem, NF a nemocnicí. Podmínkou získání stipendia je úvazek 1,0 a nutnost setrvat v nemocnici 3 roky. Pro vybraná oddělení v náchodské nemocnici může student získat stipendium až 80 tis. Kč.
Během diskuze a návštěvy jednotlivých tříd se všichni shodli na tom, že studenty je třeba motivovat v průběhu celého studia. „Úkolem mě, jako starosty města, a mých kolegů, je pomoci vytvořit důstojné zázemí pro budoucí zaměstnance nemocnice třeba formou nabídky bydlení. Proto také připravujeme výstavbu nových bytů. Jistota budoucího zaměstnání a příjemného žití v našem městě by přeci mohla být dobrým důvodem, proč v Náchodě zůstat," dodal starosta Birke.
Úzká spolupráce Města Náchoda a Oblastní nemocnice Náchod bude v nejbližších dnech stvrzena také podpisem memoranda o spolupráci, které na konci ledna schválila rada města. „Již nyní společně s paní ředitelkou řešíme personální posílení managementu nemocnice, bez středního zdravotnického personálu se však neobejdeme. Proto nyní tak cílíme na studenty, kteří jsou naší budoucností. Určitě budeme ještě diskutovat také o možnosti, jakou formou je podpořit již během studia např. v podobě placených praxí," uvedl starosta.
Během setkání předali studentům starosta i ředitelka nemocnice drobné dárky. Na Střední odborné škole sociální a zdravotnické Evangelické akademii Náchod studuje v současné době pod vedením zkušených pedagogů celkem 24 studentů v 1. ročníku oboru Praktická sestra, v oboru Ošetřovatel se na závěrečnou zkoušku v letošním roce připravuje 14 studentů. Věříme, že právě oni posílí do budoucna personál náchodské nemocnice!