Mgr. Tomáš Petříček, Ph.D.

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,53. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.06.2019 14:26:00

Podpora česko-izraelské spolupráce je prioritou české diplomacie

Podpora česko-izraelské spolupráce je prioritou české diplomacie

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček ČR zahájil dne 12. června 2019 dvoudenní Česko-izraelské inovační fórum.

Na dvoudenní akci se setkali zástupci vládních institucí, přední výzkumníci a vývojáři, experti v oblasti přenosu nových poznatků a technologií z výzkumu do praxe a  zástupci technologických firem a start-upů z České republiky a Izraele. V rámci Česko-izraelského inovačního fóra byly představeny vládní strategie obou zemí ve  výzkumu a inovacích.

Hlavním cílem akce, kterou společně uspořádaly Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo zahraničních věcí a Velvyslanectví Státu Izrael v ČR, bylo dát bilaterální spolupráci nový impulz v návaznosti na nové plány a strategie obou zemí - na české straně zejména na Inovační strategii 2019-2030 a Národní strategii umělé inteligence.

„Dlouhodobě nadstandardní a mimořádně přátelské vztahy mezi Českou republikou a Izraelem zahrnují též oblast výzkumu a inovací. Máme výsledky, na kterých můžeme stavět ku prospěchu obou stran. Jedním z vynikajících příkladů je spolupráce mezi Weizmannovým institutem a Ústavem organické chemie a biochemie. Máme však ještě větší potenciál do budoucna, který musíme využít. Podpora česko-izraelské spolupráce ve výzkumu a inovacích je prioritou české diplomacie,“ prohlásil ministr zahraničních věcí Petříček. 

V řadě oblastí výzkumu a vývoje nových technologií, jako jsou umělá inteligence, chytrá mobilita, biotechnologie a technologie pro zdravotnictví, jsou obě země přirozenými partnery. V České republice byly v posledních letech investovány nemalé prostředky (i v mezinárodním srovnání) do nejmodernějšího vybavení laboratoří, testovacích a výzkumných center v akademických ústavech i na univerzitách. Výdaje na vědu a inovace se v ČR budou nadále zvyšovat, až v roce 2030 dosáhnout úrovně 3% HDP. Zároveň bude prováděna reforma systému (soustředění podpory na excelentní výzkum, hodnocení výsledků dle mezinárodních standardů a kritérií atd.). 

Debaty prvního dne se zaměřily na identifikaci společných oblastí zájmu (digitální technologie, vědy o člověku a přírodě, životní prostředí). Mezi hlavní body programu patřila panelová diskuse o efektivních metodách přenosu nových objevů a technologií do praktického využití (nové produkty a služby), na které se podílely mezinárodně respektované osobnosti z ČR i Izraele. Druhý den byly na programu inovační start-upů a jejich rozvoj do nových inovačních malých a středních podniků za účasti mladých podnikatelů, kteří prošli pilotním školícím programem v Izraeli (financovaným z prostředků Visegrádského fondu). Program se ukázal úspěšný a bude pokračovat během předsednictví České republiky ve V-4, které začíná od července tohoto roku.

Na akci bylo zaregistrována celkem 200 lidí z oblasti podnikání, výzkumu, ale též vládních institucí. Mezi významné hosty z Izraele patřil viceprezident Weizmannova institutu, zástupce globálně úspěšné inovativní firmy Mobileye či seniorní ředitelka Israel Innovation Authority. Na přípravách akce se podílely též CzechInvest, Česko-izraelská smíšená obchodní komora, Ústav mezinárodních vztahů, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a IOCB Tech.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama