„Pokud vláda v této sestavě zůstane i nadále, pak je to zodpovědnost každého jednotlivého poslance, který takto ve sněmovně hlasoval. Svým hlasem drží u vlády tým lidí, který už dávno není tím slibovaným hvězdným týmem odborníků,“ doplnil.
„Rovněž odmítáme veškeré výhrady a zesměšňování toho, co se děje na náměstích v České republice. Jsou to lidé, kteří vyjadřují svůj občanský postoj. Oni protestují nejen proti Andreji Babišovi, oni něco vzkazují i nám ostatním poslancům, abychom se o něco pokusili, i proto přicházíme s tím, že je alespoň nutnost pokusit se vyslovit nedůvěru vládě,“ zdůraznil důležitost protivládních demonstrací Vít Rakušan.
Vedení strany dlouhodobě zdůrazňuje důležitost občanské společnosti. „Zesměšňovat takové občanské akty tím, že se jedná o návštěvu nějakého koncertu, zesměšňovat jejich organizátory, což je taktika jak Hradu, tak premiéra, tak to prostě demokracii nesluší,“ dodal Vít Rakušan.
Hnutí STAN se chce na půdě Poslanecké sněmovny věnovat problematickým schvalováním výročních zpráv České televize
Předseda poslaneckého klubu hnutí STAN Jan Farský vyjádřil obavy nad chováním neoficiální vládní koalice ANO, KSČM a SPD v rámci schvalování posledních dvou výročních zpráv ČT. „Tato koalice zdržuje schvalování výročních zpráv, protože mají vyděračský potenciál. To není nic jiného než vydírání veřejnoprávních médií,“ zkonstatoval situaci Jan Farský. Vedení hnutí se shodlo na tom, že se jedná o ohrožení veřejnoprávních médií v České republice, které by nám ještě před časem přišlo jako nesmyslné a nereálné. Dnes je však takové chování normou.
„Nezbývá nám nic jiného než bít na poplach. Ve čtvrtek budou po dohodě grémia výroční zprávy konečně projednány. Ve čtvrtek dopoledne se tedy bude rozhodovat o tom, zda ČT a ČRo budou moci i nadále plnit svoji nezastupitelnou roli hlídače demokracie. Jsou to jediná média, která vlastní všichni občané České republiky a odvádí práci pro všech 10 000 000 obyvatel této země,“ zdůraznil důležitost veřejnoprávních médií Jan Farský.
Možným řešením dlouhodobě nestálé situace jmenovaní členů rad veřejnoprávních médií může být návrh prezentovaný senátorem za hnutí STAN Davidem Smoljakem. „Zodpovědnost jmenování členů rad by se měla rozdělit mezi obě komory parlamentu,“ prohlásil David Smoljak. „V radách veřejnoprávních médií mají být zastoupeny veškeré názorové proudy. Vládnoucí koalice, respektive neoficiální hlasovací mašinérie, vysílá do rad zástupce pouze jednoho názorového proudu, lidi, kteří tvrdí, že těmto médiím je třeba utáhnout uzdu nebo je naprosto zrušit či zestátnit,“ odůvodnil návrh nového řešení David Smoljak.
Vít Rakušan se připojil ke svým kolegům o důležitosti veřejnoprávních médií ve spojitosti s kontroverzními výroky člena Rady ČRo, Vítězslava Jandáka. „V koordinaci s poslankyní Němcovou z ODS se kontroverzním výrokům Vítězslava Jandáka chceme věnovat na jednání volebního výboru, pokud neuspějeme v rámci volebního výboru, chceme tuto situaci řešit i na půdě Poslanecké Sněmovny. Jandák se zpronevěřil tomu, co při nástupu do této funkce sliboval. Nechceme, aby takto vážná situace zapadla,“ řekl Vít Rakušan.