IZIP na jedné straně nepřinesl za deset let své existence kýžený užitek českému zdravotnictví. Na straně druhé byl však nadmíru užitečný svým zakladatelům a provozovatelům. Podle údajů Mladé fronty Dnes si jen za rok 2009 rozdělilo devět zaměstnanců této firmy 59 miliónů korun. Výsledky auditu mimo jiné ukázaly, že autorská práva a know-how byly majiteli společnosti IZIP vyvedeny do jiných firem, které jsou však personálně propojeny s IZIP. Na tyto firmy už VZP nedosáhne, jejich počínání je tak mimo jakoukoli veřejnou kontrolu. Orgány činné v trestním řízení by po zveřejnění těchto informací měly okamžitě začít konat.
Vedle trestně právní odpovědnosti celá kauza ukazuje na významná morální pochybení hlavních aktérů, a to hned ve dvojím smyslu: zakladatelé IZIPu, současní europoslanci ODS Cabrnoch a Ouzký v Evropském parlamentu nepřiznali, že vlastní akcie firmy IZIP, i když pracovali ve výboru, který elektronické zdravotní knížky projednával. Dostali se tak do nezpochybnitelného střetu zájmů. (Díky jejich neetickému chování nyní v Evropském parlamentu urychlujeme práce na zpřísnění pravidel pro majetková přiznání europoslanců.)
Další rozměr skandálního počínání pánů Cabrnocha a Ouzkého spočívá v nijak neskrývané a dokonce zcela otevřeně deklarované snaze vydírat VZP mezinárodní arbitráží, pokud v projektu IZIP nebude pokračovat. (Jakmile hrozilo, že projekt IZIP bude pro svou neefektivnost zastaven, převedli oba europoslanci své akcie na účelově založenou švýcarskou společnost s dlouho utajovaným majitelem. Tímto vtažením zahraničního subjektu do hry kyne určitým subjektům nemalý finanční prospěch z mezinárodních arbitráží.)
Shrnuto a podtrženo tu máme klasický tunel, tentokrát však s jedním „bonusem“ navíc: europoslanci za ODS se postarali o parádní mezinárodní ostudu nejen pro svou politickou stranu, ale i pro celou Českou republiku.
Na světlo světa postupně vyplouvají prostřednictvím auditu další detaily aféry IZIP. Jednu zásadní informaci však naše veřejnost stále postrádá. Je to jasný postoj premiéra Petra Nečase a ODS k tomuto skandálu. Tady je již pět minut po dvanácté. O jasné stanovisko k případu europoslanců Ouzkého a Cabrnocha byl vlivným bruselským serverem European Voice požádán Jan Zahradil, šéf české delegace ODS v euroskeptické frakci Evropského parlamentu. Jeho lakonická odpověď stála za to: Zahradil konstatoval, že „je to jejich osobní věc“. Co na to pan premiér? Pro změnu zcela mlčí. Jeho odpovědí by měla být mimo jiné i výzva Ouzkému a Cabrnochovi, aby se vzdali svých europoslaneckých mandátů.
Libor Rouček