Souhlasné stanovisko Evropské komise s poskytnutím národní podpory znamená, že Ministerstvo zemědělství může finančně pomoci nestátním vlastníkům lesů a kompenzovat jim škody způsobené kalamitně přemnoženým kůrovcem. Vlastníci získají prostředky na obnovu zdravého lesního ekosystému a větší rozmanitost lesního porostu.
„Tyto prostředky pomohou vlastníkům obnovit poškozené lesy a včas provést veškerá opatření, která jsou nutná pro opětovné zalesnění a péči o porosty. Posílí se tím půdoochranná funkce lesů i jejich schopnost zadržovat vodu. Podpora tak bude mít velmi pozitivní vliv na životní prostředí,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Letos tak chce MZe poskytnout až 1,5 miliardy korun, kompenzace se bude vyplácet za nahodilé těžby v posledním čtvrtletí roku 2017 a celý rok 2018. Dle objemu přijatých žádostí je Ministerstvo připraveno s vládou jednat o uvolnění další až jedné miliardy korun, kterou by vlastníkům lesů proplatilo v příštím roce.
Podpora je zatím schválena do konce roku 2021. Ministerstvo zemědělství ji může začít vyplácet po schválení novely lesního zákona, kterou projedná poslanecká sněmovna ve třetím, tedy posledním čtení. Pro vlastníky lesů poskytuje MZe také další podpory. Letos se navýšila podpora hospodaření v lesích na 1,15 miliardy korun.
Pro vlastníky lesů jsou určeny také zvýhodněné úvěry od Podpůrného garančního a rolnického lesnického fondu. Aktuálně proběhl příjem žádostí v rámci programu na investiční úvěry do lesnictví v celkovém objemu 210 milionů korun. Vzhledem k velkému zájmu zvažuje MZe prostředky v tomto programu navýšit. Na podzim letošního roku bude v rámci plánovaného 8. kola Programu rozvoje venkova na investice související s hospodařením v lesích připraveno přibližně 500 milionů korun. Celkově tedy podpora pro vlastníky lesů může v letošním roce přesáhnout 4 miliardy korun.