„Pokud nicméně zóny vzniknou, Evropská unie musí v daném místě maximálně pomoci finančně i logisticky, abychom zabránili humanitární katastrofě. Unie by však neměla neustále pouze hasit požár, ale využít všech možných nástrojů i programů směřujících k rozvoji a stabilizaci regionu do budoucna. Takový přístup podporujeme dlouhodobě,“ komentoval situaci zahraniční expert a místopředseda STAN Radim Sršeň.
Apelujeme na dodržování lidských práv, Evropská unie i Česká republika by měla být v tomto ohledu maximálně důrazná a nápomocná.
„Dohoda s Tureckem je dosud plněna jen velmi složitě, díl odpovědnosti nese i EU. To ovsem neospravedlňuje invazi do Sýrie. Erdoganovy hrozby vůči EU ukazují, že není seriozní partner. Jeho kroky situaci uprchlíků jen zhorší a nadto mohou přinést další konflikt v neklidné oblasti. O to víc dnes šokuje nedávné pozitivní vyjádření premiéra Babiše ohledně těchto bezpečnostních zón. Věc se musí řešit na Radě bezpečnosti OSN a hlavně jednáním všech zúčastněných stran,“ doplnil jej europoslanec Stanislav Polčák.
Hnutí STAN prosazuje, aby se situaci v Sýrii zabývala i Poslanecká sněmovna.
„Požádal jsem místopředsedu Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny o projednání bodu “Invaze Turecka do Sýrie” tak, aby k dané záležitosti vyjádřila Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky jasný postoj,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan.