„Od chvíle, kdy jsme se o havárii dozvěděli, jsme prostřednictvím Povodí Vltavy v intenzivním kontaktu s plzeňskou vodárnou i s vedením města Plzně a Krajským úřadem Plzeňského kraje. Laboratoř a dispečink Povodí ve spolupráci s plzeňskou vodárnou monitorují koncentraci nebezpečné látky v řece. Vodohospodáři také začali nadlepšovat průtok v řece Úhlavě, protože látku z ní není možné odstranit. Jedinou možností je dostatečně látku naředit, aby měla co nejmenší dopad na životní prostředí,” řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Vodohospodáři monitorují především situaci v okolí Vodárny Plzeň. Před nedávnem zrekonstruovaná technologická linka úpravny vody Plzeň se s kontaminovanou povrchovou vodou vyrovná, nicméně bude pro ni znamenat zvýšenou zátěž po stránce technické i technologické.
Preventivně byl uzavřen nátok do úpravny vody, aby se zbytečně nedostala látka do procesu úpravy. V současné době plzeňská vodárna disponuje dostatečným objemem naakumulované pitné vody, takže není ohroženo zásobování obyvatel. „Povodí Vltavy postupně zahájilo nadlepšování průtoků z nádrže Nýrsko, které v průběhu soboty 12. října v souladu s rozhodnutím krizového štábu města Plzně dosáhlo 8,5 metru krychlových za sekundu oproti běžným 0,5 metru krychlových za sekundu, což odpovídá neškodnému odtoku. Dochází tím k naředění vody v řece Úhlavě. Dále jsme od nedělního večera zvýšili odtok z nádrže Hracholusky na 10,5 metru krychlových za sekundu. Situaci nadále sledujeme a připravujeme manipulaci na vodních dílech dále na toku řeky,” uvedl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
O dalším vývoji situace bude Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Povodím Vltavy průběžně informovat.