Více než 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun už dorazilo na krajské úřady od startu třetí vlny kotlíkových dotací. Zájem o dotace dalece převýšil 3 miliardy korun vyhrazených na kotlíkové dotace pro letošní rok z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Ministerstvo životního prostředí vyšlo vstříc poptávce občanů po dotacích na výměnu zastaralých kotlů v rámci třetí vlny kotlíkových dotací. Na výměnu domácího vytápění uvolní dalších 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám. Dotace jsou určeny na žádosti, které kraje přijaly do tzv. zásobníků projektů. O peníze mohou kraje žádat Státní fond životního prostředí ČR od 18. listopadu 2019. Dalších 380 milionů z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR putuje na kotlíkové půjčky, díky kterým si nový kotel mohou pořídit i rodiny zcela bez úspor.
„Kotlíkové dotace jsou úspěšný program, který se významně podílí na snížení emisí škodlivých látek z lokálních topenišť. Zájem o výměny kotlů je skutečně obrovský, během poslední vlny kotlíkových dotací jsme dostali více než 40 tisíc žádostí. Aktuálně není vyčerpáno pouze v Praze a v Kraji Vysočina, druhé kolo se chystá ještě Královéhradeckém kraji. Ve většině ostatních krajů je tisíce žádostí přijatých do zásobníku projektů. Právě hlavně pro ně se nám podařilo na vládě prosadit převod jedné a půl miliardy korun z programu Nová zelená úsporám a tyto peníze dostanou občané prostřednictvím krajů,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec. Prostředky na kotlíkové dotace poskytne krajům Státní fond životního prostředí ČR v rámci podprogramu Nová zelená úsporám – Adaptační a mitigační opatření. Ten je běžně financován z výnosů z emisních povolenek. Každý kraj nyní dostane k dispozici finanční prostředky, které může použít na žádosti o výměnu kotlů ze zásobníku projektů přijatých v rámci třetí vlny kotlíkových dotací. „Pokud ani tato dílčí alokace v některých krajích nestačí pokrýt převis poptávky a kraj prokáže dostatečnou absorpční kapacitu, není vyloučen ani další přesun nevyužitých prostředků z jiných krajů,“ doplňuje ministr Brabec. O peníze mohou kraje žádat Státní fond životního prostředí ČR od 18. listopadu 2019.
Již od 1. září 2022 bude provoz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy zcela zakázán a starý kotel si tak musí vyměnit všechny domácnosti, i ty nízkopříjmové, aby se vyhnuly případným pokutám. Proto MŽP spustilo ve třech krajích i pilotní program bezúročných kotlíkových půjček. "Program umožňuje občanům v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji předfinancovat výměnu kotle. Díky tomu dosáhnou na nové, ekologičtější zařízení i nízkopříjmové domácnosti," uvádí ministr Brabec. Kotlíkové půjčky se administrují přes obce. Efekt kotlíkových půjček pro životní prostředí je navíc dvojnásobný. Vrácené peníze z půjček si obce totiž budou moci ponechat a použít je na realizaci projektů, které povedou k dalšímu zlepšení životního prostředí v jejich obci.
„Pro kotlíkové půjčky jsme se rozhodli, abychom pomohli vyměnit nevyhovující kotle i těm domácnostem, které dosud z finančních důvodů váhaly. Aktuální zájem jen potvrzuje, že to byl krok správným směrem. Do krajů proto posíláme dalších 380 milionů korun, abychom mohli vyjít vstříc všem zájemcům,“ informuje ministr Richard Brabec.
„Do pilotního programu kotlíkových půjček se od jeho spuštění zapojilo 273 obcí, jen v Moravskoslezském kraji vstoupila do programu v podstatě každá druhá obec. Celkově si v programu kotlíkových půjček obce dosud řekly o 1,1 miliardu korun. V Moravskoslezském kraji byl zájem o půjčky tak obrovský, že ani už jednou navýšená celkem 600 milionová dotace na všechny obce nestačila. Z těchto peněz už na půjčky dosáhnou minimálně všechny obce v aktuálním zásobníku, například i Opava, Krnov nebo Bohumín, který zatím financuje půjčky ze svého," komentuje ministr Brabec. Celkem tak na kotlíkové půjčky ministerstvo posílá z rozpočtu SFŽP ČR už 1, 2 mld. Kč. Více k mechanismu kotlíkových půjček ZDE