Mgr. Richard Brabec

  • ANO 2011
  • Jihočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,5. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.11.2019 21:33:00

Nesouhlasné stanovisko k polskému záměru rozšířit těžbu na dole Turow

Nesouhlasné stanovisko k polskému záměru rozšířit těžbu na dole Turow

Ministerstvo životního prostředí vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou nesouhlasné stanovisko České republiky k záměru „Pokračování těžby ložiska hnědého uhlí Turów“.

 Záměr „Pokračování těžby ložiska hnědého uhlí Turów“ chce realizovat v následujících letech polská energetická společnost PGE u českých hranic na Liberecku.

„Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat,“ uvedl dnes ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podmínky, které představují soubor opatření na ochranu občanů České republiky před negativními vlivy těžby, zahrnují v oblasti ochrany vod zejména realizaci těsnící stěny, která zamezí odtékání podzemní vody z kvartérního kolektoru do dolu a je hlavním navrženým opatřením pro ochranu vod na českém území. Velmi důležitý je požadavek na předložení projektové dokumentace a detailních parametrů této těsnící stěny pro posouzení její účinnosti a požadavek na dlouhodobý monitoring hladin podzemních vod v oblasti Hrádecka. Zásadní je dále požadavek na finanční kompenzace případných škod, pokud by na území ČR vznikly nebo také zajištění náhradního zásobování pitnou vodou obcí v případě, že bude prokázáno, že ztráta podzemní vody je způsobena činností dolu.

V oblasti hluku je mezi podmínkami stanoveno doplnění meřícího bodu polské monitorovací sítě, který bude umístěn nejblíže státní hranici s Českou republikou a bude tak poskytovat nejvíce reprezentativní údaje o vlivu dolu na české území. Nejen za účelem minimalizace hluku, ale vlivů na ovzduší a krajinný ráz České republiky byla stanovena povinnost výstavby ochranného valu u Uhelné.

Další nezbytnou a zásadní podmínkou je zpracování post-projektové analýzy, která posoudí účinnost stanovených podmínek pro ochranu ČR. Vydáním stanoviska byl dnes završený mezistátní proces EIA, který trval od roku 2015 a do kterého se zapojila kromě veřejnosti i řada českých odborných subjektů. Na základě předložených podkladů polskou stranou v rámci procesu EIA, vyjádření obdržených v průběhu procesu EIA od obcí, kraje, nevládních organizací i veřejnosti a informací získaných na mezistátních konzultací vydalo MŽP nesouhlasné stanovisko České republiky pro tento konkrétní záměr.

Celé stanovisko najdete ZDE

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama