„Podpora z 2. výzvy úspěšného programu by měla jít například na výzkum vakcín, lékařských výrobků a prostředků, lékařských zařízení, nemocniční a lékařské vybavení, dezinfekci a zdravotnické ochranné pomůcky včetně procesních inovací pro efektivní výrobu,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Peníze půjdou na dokončení průmyslového výzkumu, experimentálního vývoje, fáze klinického výzkumu, validaci patentů a obdobné nehmotná aktiva, či posouzení shody a certifikaci.“
Program Czech Rise Up 2.0 schválila vláda. Navázat má rychlou podporu projektů proti koronaviru v programu Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19. „Czech Rise Up 2.0 bude financovaný - stejně jako první výzva - ze státního rozpočtu a doplní ostatní programy na podporu výzkumu a vývoje,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko a dodává: „Podpora se bude poskytovat do výše 75 % nákladů, celková alokace programu bude 300 milionů Kč.“
Za uplynulý měsíc se podařilo předchozí program Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19 nejen spustit a on-line administrovat, ale také z něj podpořit celou řadu projektů jako je třeba materiál pro 3D tisk polomasky, tedy „těla“, respirátoru vyvinutého na ČVUT, ochranné membrány z nanovlákna, diagnostika protilátek, výroba celoobličejové masky, dezinfekční LED svítidla, izolace virové RNA nebo vývoj světelných řešení. Ke 14. květnu na MPO přišlo celkem 205 projektů, kde zájemci o podporu požadovaly celkem víc než 550 milionů korun. Podpořeno po dvoustupňovém hodnocení mohlo být 17 z nich.
„ČR programem Czech Rise Up reagovala jako jedna z prvních na světě. S cílem podpořit v duchu Inovační strategie transfer technologií, plošný rozvoj inovačního prostředí, udržení know-how a tvořivost jednotlivců, komunit a průmyslu jako celku. Jde o konkrétní nástroj, který přispívá k rozvoji nové ekonomiky,“ říká koordinátor inovační strategie Robin Čumpelík. Podpora z Czech Rise Up tak zvyšuje soběstačnost a konkurenceschopnost výroby ochranných pomůcek v ČR, inovační potenciál, a tedy přidanou hodnotu produkce. Tím samozřejmě vytváří i nové příležitosti pro export.