Dne 31. ledna se uzavírá více než tříletá nejistota o tom, zda, kdy a jak Velká Británie opustí Evropskou unii. Po suverénním vítězství v předčasných volbách získal Boris Johnson dostatečně silný mandát dovést proces brexitu do konce. Britským odchodem pro Brusel a Londýn práce ale nekončí. Naopak, otevírají se jednání o budoucích vztazích. V tuto chvíli mají vyjednavači 11 měsíců na to určit, jak se bude mezi EU a UK obchodovat a jaká bude spolupráce v bezpečnostní oblasti. „Rozhodně nepůjde o lehký úkol, vyjednávání tohoto rozsahu většinou trvají mnohonásobně déle,“ připomíná vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.
Ministerstvo průmyslu a obchodu bude dohlížet na vyjednávání obchodní části budoucí evropsko-britské dohody. ČR má velký zájem na tom, aby obchodní vztah byl co nejužší. Českým firmám se na britském trhu velmi daří, což ukazují i čísla – Velká Británie je 5. největším exportním trhem a každý rok tam míří až 5 % českého vývozu. „I po brexitu zůstane Británie velmi perspektivním trhem i pro svou inovativnost. Proto budeme prosazovat uzavření ambiciózní a vyvážené obchodní dohody, která zamezí vzniku obchodních překážek v co nejvíce oblastech,“ zdůrazňuje vicepremiér Havlíček a dodává: „I přes toto úsilí se firmy musí připravit na změny. Žádná, byť sebelepší obchodní dohoda, se nevyrovná výhodám, které přináší členství v Evropské unii.“
Hlavní priority Evropské unie budou definovány v mandátu pro hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera. Návrh očekávaného mandátu bude zveřejněn v pondělí 3. února. Finální verze by měla být schválena Radou EU do konce února. Očekávaná vyjednávání s britskými protějšky by se pak měla rozběhnout začátkem března.
Stejně jako během první fáze brexitu je Ministerstvo průmyslu a obchodu připraveno maximálně pomoci a podpořit české firmy v přípravách na nové podmínky obchodu s Velkou Británií. Firmy mohou psát ZDE nebo volat na Zelenou linku 800 133 331. Všechny podstatné informace lze také sledovat ZDE