K tématu zelené tranzice, čili přechodu od uhlíkové ekonomiky k neutrální, přijala Rada Závěry o dovednostech a kompetencích pro zelenou tranzici, které se týkají zásadních změn v mnoha odvětvích včetně vzdělávání.
„Takzvaná zelená tranzice je možná jen tehdy, pokud bude mít Evropská unie dostatečně kvalifikovanou pracovní sílu. Přitom k dosažení přechodu na moderní, efektivní a konkurenceschopnou ekonomiku budou zapotřebí mnohdy zcela nové dovednosti, zvyšování kvalifikace a rekvalifikace pracovní síly,“ uvedl k přijatým Závěrům ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš a pokračoval: „Našim úkolem bude například vytvořit nové obory, začlenit zelené dovednosti do stávajících kvalifikací, ale také odstranit překážky pro vzdělávání. Ať už jde o dostupnost vzdělání, větší a cílenější finanční podporu v této oblasti, snazší uznávání předešlého studia nebo rozvoj pedagogických pracovníků ve stejné míře u mužů i žen,“ dodal ministr Balaš.
S podporou učitelů a učitelek souviselo také další téma jednání, kterým bylo řešení nedostatku učitelů v rámci celého Evropského vzdělávacího prostoru, zvyšování kvalifikací a udržení kvalifikovaných a dobře vyškolených učitelů a učitelek v profesi.
„Víme, že jedním z hlavních důvodů nedostatku učitelů v Evropě je zejména jejich stárnutí a nízká atraktivita této profese pro mladé. Je proto našim společným úkolem toto změnit a vytvářet takové podmínky, aby byla oblast vzdělávání pro mladé lidi atraktivnější. Včetně lepšího ohodnocení, což v rámci České republiky kontinuálně děláme. Jak víte, připravili jsme také novelu zákona o pedagogických pracovnících, která by nastupujícím učitelům měla ulehčit vstup do profese třeba díky zavedení funkce „provádějící učitel“, zmínil česká opatření na jednání Rady EU pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport ministr školství Vladimír Balaš.
Dalším tématem jednání byla nová iniciativa Evropské komise, a to Evropský den autorů, který má za cíl podpořit bohatství evropské literatury a povzbudit čtení u mladé generace. Mezi konkrétní aktivity budou patřit například bloky čtení ve školách nebo autorská čtení po celé Evropě.
V rámci oběda ministři diskutovali, jak podpořit zapojení ukrajinských učitelů do výuky v členských státech tak, aby měli ideální podmínky jak oni, tak učitelé z příslušné země.
Po skončení jednání Rady ministr Balaš připojil svůj podpis k Memorandu o porozumění o středoevropské spolupráci ve vzdělávání a odborné přípravě (ZDE), které navazuje na společné memorandum, jehož platnost skončila koncem roku 2022. Memorandum umožňuje pokračovat v rámci dosavadní spolupráce mezi Rakouskem, Maďarskem, Slovenskem, Slovinskem a Českem v oblasti vzdělávání na půdorysu tohoto sdružení.