Národní divadlo, jež je investorem rekonstrukce historické a provozní budovy Státní opery, předložilo v průběhu rekonstrukce návrh změny z původně schválené repase stávající točny na nově navrženou válcovou točnu s vestavěnými stoly. Nově navržený systém nabízí obrovskou variabilitu a scénické možnosti, kdy pomocí primárních a sekundárních stolů bude možné vytvářet různé varianty uspořádání jeviště. Prostor jeviště Státní opery tedy bude mít mnohem větší scénografický potenciál, který bude nová točna schopna vytvořit během představení před divákem. „Koncepce nově navržené technologie točny je moderní a odpovídá dnešním vysokým nárokům na inscenování nejnáročnějších operních a jiných představení. Uplatněním navržené jevištní technologie dojde ke generačnímu posunu pro další scénografické možnosti a navržené řešení představuje v současné době absolutní špičku v technologii spodního jeviště,“ uvádí ministr kultury Antonín Staněk.
Náměstek pro řízení ekonomické sekce Ministerstva kultury René Schreier k této pozitivní změně dodává: „Po doložení projektové dokumentace na novou válcovou točnu, včetně jejího rozpočtu, který je stanoven v přípočtu na částku ve výši 115 484 926 Kč bez DPH a v odpočtu částkou 6 626 683 Kč bez DPH (absolutní navýšení 108 858 243 Kč bez DPH, tedy 131 718 474 Kč vč. DPH) odsouhlasilo předloženou změnu Ministerstvo kultury a následně Ministerstvo financí.“
Současně s touto změnou byla odsouhlasena také moderní videotechnologie pro pořizování a zpracování audiovizuálních záznamů ve Full HD kvalitě. Tato kvalita umožní i přímý televizní přenos pro standardní televizní vysílání nebo pro kina. V těchto případech bude divadlo plně „soběstačné“, pro pořízení záznamu ve vysílací kvalitě a nebude potřeba asistence kamerových vozů a režie ze strany televizní společnosti. Pro přímý přenos tak bude stačit jen přenosový vůz. Vedle televizního vysílání bude instalovaná technologie sloužit i pro stále častěji používaný Live-Streaming.