Jak je to s hlasování v Radě EU?
Včera v televizi pan předseda vlády Babiš hovořil o tom, že má v Radě |EU vše pod kontrolou, protože se tam hlasuje jednomyslně. Je to pravda? Vy ve svých článcích a rozhovorech mluvíte o tom, že nás v orgánech a institucích EU přehlasovávají. Tak kde je pravda?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Pravidla hlasování jsou stanovena v článku 238 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU). Smlouva stanovuje tři pravidla hlasování. Rada rozhoduje většinou hlasů svých členů (těch je v současné době 28), kvalifikovanou většinou a jednomyslně.
Již zmíněná jednomyslnost je opravdu v některých případech vyžadována. Ale i v jednomyslném hlasování jsou dva háčky. První háček je v tom, že zdržení při hlasování není překážkou k přijetí aktu (článek 238, odst. 4 SFEU). Druhý v tom, že je jednomyslnost vyžadována jen tehdy, když Rada přijímá akt, který představuje změnu návrhu komise (čl. 293 odst. 1 SFEU). Takže když chcete změnit návrh (v oblasti harmonizace daní, sbližování legislativy, některá opatření sociální politiky a ochrany životního prostředí) nikým nevolené Komise, tak stačí jeden stát proti a návrh Komise se nemění.
Pro hlasování většinou hlasů a kvalifikovanou většinou je hlasům členů Rady přidělena váha hlasů takto:
Německo, Francie, Itálie, Spojené království V. Británie a S. Irska 29; Španělsko a Polsko 27; Rumunsko 14; Nizozemí 13; Belgie, Česko, Maďarsko a Portugalsko 12; Bulharsko, Rakousko a Švédsko 10; Dánsko, Irsko, Chorvatsko, Litva, Slovensko a Finsko 7; Estonsko, Kypr, Lotyšsko, Lucembursko 4; Malta 3.
Je-li akt přijímán na základě návrhu Komise pak je akt přijímán kvalifikovanou většinou a k jeho přijetí je potřeba nejméně 260 hlasů (z celkového počtu 352) vyjadřujících kladné stanovisko většiny členů, tj. 15 členů z 28.
Není-li akt přijímán na základě návrhu Komise, pak je potřeba nejen nejméně 260 hlasů, ale také dvě třetiny hlasů členů, tj. 19 členů z 28.
Tak takto vypadá demokratické hlasování v Radě, kterým se Vám včera v televizi pan předseda vlády nepochlubil.