doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D.

  • BPP
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,65. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.12.2024 14:09:00

Ministerstvo posiluje bezpečnost na školách

Ministerstvo posiluje bezpečnost na školách

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) představilo soubor opatření k posílení bezpečnosti na školách. Pro školy vznikly metodiky, jak předcházet bezpečnostním rizikům, zejména incidentům úmyslně způsobeným člověkem.

 Pro vysoké školy MŠMT uspořádalo semináře k posílení bezpečnosti a vypsalo výzvy na pořízení bezpečnostního vybavení. MŠMT tak reagovalo na loňský tragický útok na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

„Školy musejí zůstat bezpečným místem pro žáky, studenty i zaměstnance. Proto jsme připravili sérii opatření, která mají školám pomoci předcházet nejrůznějším mimořádným událostem, a pro případy, když už nastanou, nabízí postupy, jak správně a rychle reagovat,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.

Po loňském tragickém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vznikla pracovní skupina ze zástupců ministerstva školství, vnitra, policie, hasičů a jednotlivých vysokých škol. Výsledkem je metodika bezpečnosti na VŠ, podle níž si jednotlivé vysoké školy připravují své interní bezpečnostní materiály. Pro školy se také v průběhu roku pořádala řada seminářů a školení k tématu bezpečnosti. V rámci operačního programu Jan Amos Komenský byly vypsány výzvy na řešení zabezpečení a ochranu proti násilným útokům včetně pořízení bezpečnostního vybavení. Na odstranění škod na budově Filozofické fakulty UK pak MŠMT poskytlo 20 milionů korun. Všechny informace k tomuto tématu jsou průběžně aktualizovány ZDE.

Pro regionální školství pak MŠMT připravilo Minimální standard bezpečnosti, který nahrazuje ten z roku 2015 a který detailně popisuje, jak zajistit ochranu žáků a personálu v případě bezpečnostních incidentů. Na metodice spolupracovalo také Ministerstvo vnitra, policie, hasiči a školské asociace. Důraz je kladen na prevenci a minimalizaci rizik, a to nejen při přírodních katastrofách, ale i při útocích způsobených úmyslným jednáním člověka. Školám je doporučeno vypracovat bezpečnostní analýzy a plány, které jim pomohou efektivně reagovat na krizové situace. V lednu 2025 bude pro školy k tomuto tématu spuštěn webinář.

Na webu Edu.cz byla dále spuštěna nová podstránka Bezpečnost na školách, která nabízí školám přehledné informace a doporučení, jak postupovat při konkrétních krizových událostech jako jsou povodně, vichřice, kybernetické útoky nebo vniknutí ozbrojeného útočníka. Stránky obsahují i návody na poskytování první pomoci po traumatických událostech a seznam kontaktů na organizace, které mohou školám pomoci v krizových situacích.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama