Pakt si klade za cíl co nejefektivněji podpořit rozvoj zaměstnanosti v regionu. Záměr schválila Rada Středočeského kraje 16. března 2015.
„Podpora zaměstnanosti je pro náš kraj prioritní. Chceme všemi možnými prostředky působit a podpořit nejen firmy, ale i školy, aby dobře připravovaly žáky a studenty v souladu s potřebami trhu práce. Zároveň musíme myslet i na lidi v produktivním věku a starší, kteří potřebují pomoci při hledání nové práce třeba formou nabídnutí rekvalifikace,“ řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).
Vytvoření Paktu zaměstnanosti vítá i náměstek pro regionální rozvoj Karel Horčička. „Pakt zaměstnanosti Středočeského kraje, který bude součástí systému Teritoriálních paktů zaměstnanosti, vytvoří mechanismus pružnějšího reagování vzdělávacího systému v návaznosti na potřeby trhu práce a jeho hlavním cílem bude snížit míru nezaměstnanosti. Teritoriální pakty zaměstnanosti představují dobrovolné platformy pro řešení problémů trhů práce a vycházejí z konkrétních podmínek jednotlivých regionů,“ vysvětlil náměstek Horčička.
Podle posledních údajů byla v kraji v únoru míra nezaměstnanosti 6,4 procenta. Úřady práce ve středních Čechách evidovaly na konci února 57 329 uchazečů o zaměstnání. Nejvyšší nezaměstnanost byla na Příbramsku, kde dosahovala 9 procent. Na Kolínsku činila 8,6 procenta. Nejpříznivější situace je tradičně v okrese Praha-východ, kde se nezaměstnanost pohybovala na úrovni 3,3 procenta.
Středočeský kraj má spolu s Pardubickým krajem čtvrtou nejnižší nezaměstnanost mezi jednotlivými kraji ČR. Z celkem 14 krajů je na tom nejlépe Praha následovaná Plzeňským a Královéhradeckým krajem. Průměrná nezaměstnanost v ČR k 28. únoru dosahovala míry 7,5 procenta.