„Byl bych rád, aby nový zákon poskytoval efektivnější nástroje pro ochranu památkového fondu, aby se víc upřesnily a zprůhlednily postupy v péči a jasně se stanovila práva a povinnosti vlastníků památek,“ řekl radní Zdeněk Štefek.
Zaplněný sál Valdštejnského paláce vyslechl názory k návrhu zákona od ministra kultury Daniela Hermana, náměstkyně ministra Anny Matouškové a dalších zástupců Ministerstva kultury ČR, kteří představili připravovanou normu. „Veřejné slyšení obohatilo diskusi nad památkovým zákonem o další pohledy, které nebude jednoduché vypořádat. My se další fází debaty o zákoně budeme zabývat na jednání Komise Asociace krajů pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch na začátku října,“ shrnul radní Zdeněk Štefek.
V úvodním bloku zaznělo i vystoupení ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové a člena vedení Asociace muzeí a galerií Zdeňka Kuchyňky. Diskusi pak řídil předseda výboru, senátor Jaromír Jermář a vystoupili v ní zástupci občanských sdružení z oblasti památkové péče i zástupci Akademie věd, Uměleckohistorické společnosti nebo Asociace hudebních umělců a vědců.
Zástupci ministerstva kultury slíbili, že se všemi připomínkami budou zabývat a že budou pokračovat v diskusi se všemi dotčenými stranami. Většina zúčastněných se shodla, že zákon podporují, i když k němu mají své výhrady. Diskuse přesáhla i rozsah předkládané novely, dotkla se zákona o veřejných zakázkách a širších souvislostí spojených s kulturou člověka. Paragrafované znění zákona má být předloženo vládě dle legislativního plánu v březnu 2015.