zvýšení odvodu sociálního pojištění
Dobrý den pane Novotný,z médií jsem se dozvěděl, že nám současná vláda připravuje řadu změn. Jednou z nich je také od roku 2014 zvýšení odvodu sociálního pojištění, tzn např. u hrubé mzdy 20 000 Kč snížení čisté mzdy o pomalu 400 Kč měsíčně.
Myslíte si, že je únosné pro obyčejné lidi, aby ho stát "odíral" kde se dá? Kdyby vládla ČSSD dopostila by to samé?
Děkuji.
Jarda z Loun
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Dobrý den.
Víte, já jsem přesvědčen o tom, že je dostatečné množství peněz od daňových poplatníků v systému výběru daní v České republice. Problém je, jak se s nimi nakládá, kde končí a jak je vláda umí, či v našem případě neumí vybírat.
V minulém týdnu jsem byl účasten na Žofínského fóra s tématem „Rozpočtový výhled ČR do roku 2014“. Za účastí pana ministra financí Miroslava Kalouska a ekonomického analytika, člena Národní ekonomické rady vlády pana Miroslava Zámečníka.
Stručně a s jemně sarkastickou nadsázkou řečeno, dozvěděli jsme se zprávy „blbé a blbější“.
Osobně se domnívám, že šetří-li tato vláda, měla by začít u sebe, což sice pan ministr dokumentoval na konkrétních číslech, že tomu tak v 68% úspor je. Já se s panem ministrem rozcházím v dalších opatřeních.
Nemyslím si, že musíme zvyšovat DPH na 15% a 21%. Prostě to považuji za necitlivé. Osobně jsem blíže názoru daňové kvóty 0 až 5% nižší sazby DPH na vybrané komodity typu knih, novinových periodik, léku a vybraných potravin a vyšší sazby DPH 25%. Podobně to má nastavené Dánsko kupříkladu.
Dále bych se snažil zavést tzv. centralizované nákupy a nákupní portály a v maximální možné míře využívat elektronické aukce na nákupy různých druhů komodit. Pouze pro dokreslení město Most tímto způsobem ušetřilo za 3 roky cca 10 milionů korun a podíváte-li se kupříkladu na Ostravu, tak tam tímto způsobem šetří ještě více.
Pan Zámečník v diskusi odpověděl, že by se dalo tímto ušetřit cca 10 miliard Kč ročně, pan ministr byl ještě optimističtější v řádu dalších několika miliard Kč a já osobně jsem ještě optimističtější, než pan ministr Kalousek a domnívám se, že by šlo ušetřit jen na VŘ v rámci státní správy kolem 30 miliard Kč ročně.
Kde by se dalo ještě ušetřit, jsou kupříkladu různé státní instituce suplující svoje činnosti a funkce, ty by šli zrušit postupně (říkám tomu salámová metoda – postupné ukrajování koleček, postupné rušení těchto úřadů) a opět by se tímto způsobem dalo ušetřit několik miliard Kč. Dalším možným úsporám bychom mohli předejít zrušením množství různých dotačních národních programů a dotačních státních fondů a převedením větší části těchto finančních prostředků do rozpočtů obcí, měst a krajů.
A zachoval bych pouze regionální operační programy (7 ), ostatní bych podstatně eliminoval či rovnou zrušil.
Majetky státu, obcí, měst a krajů bych prodával pouze a jen dražbou. Plusové body tohoto prodeje převyšují možná negativa, minimálně v tom, že se takovýmto prodejem získá více peněz.
Čili, osobně vidím spíše takovouto cestu. Možná jedinou úpravu zvýšení o malé % sociálního pojištění, které by mělo jít cíleně do zdravotnictví. Protože zdravotnictví je citlivá záležitost, každého z nás. Dokud se nás běžně víceméně nedotýká, neřešíme ji, řešíme ji až v okamžiku, kdy se životně dotýká buď nás samotných, nebo našich rodinných příslušníků a přátel. Tak tam bych cíleně asi o nějaké to % zvýšil tuto „daň“.
Zmínit bych mohl další vize či nápady, ale snad to takto stačí.
Hezký den
Karel Novotný