USA x EU
Dobrý den, mám několik otázek. Jednak, kdo za EU vyjednává s americkým prezidentem? Jaké očekáváte, že budou po nástupu Trupma vztahy mezi EU a USA? Zdá se, že chce nastolit jinou zahraniční politiku, než Obama, Co očekávat od úmyslu, zrušit americké sankce vůči Rusku? A myslíte, že se něco změní ohledně NATO? Trump řekl, že se mu nelíbí, že členské státy neplní své závazky. Jaký očekáváte další postup? Co když Amerika NATO opustí nebo tak něco. A do třetice, přijde mi, že si Trump přeje zánik EU. Myslíte, že to hrozí a co by z toho Amerika eventuáně měla?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
16.01.2017 19:34:52 - Mgr. et Mgr. et Mgr. Tomáš Zdechovský, Ph.D., MBA
Dobrý den, pane Sobotko,pokusím se zodpovědět všechny Vaše otázky:Za EU by měl s USA zpravidla jednat buďto předseda Evropské rady (v podstatě prezident EU), předseda Evropské komise či evropský ministr zahraničí (tj. vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku). Záleží vždy na tom, o čem se konkrétně jedná a na jaké úrovni. Více si o problematice této "kissingerovské" otázky můžete přečíst např. zde: http://www.reuters.com/article/us-eu-president-kissinger-idUSTRE5AJ00B20091120
Pokud jde o vztahy mezi USA a EU po nástupu Trumpa, je pro mě obrovskou neznámou, jak se budou dále vyvíjet a totéž platí o vztazích s Ruskem a budoucnosti uplatňování protiruských sankcí. Nevím, zda si Trump skutečně přeje zánik brexitu. Trumpovo schvalování brexitu je pro EU bezesporu znepokojivé, uvidíme, zda a jak se jeho postoj za ten více než půlrok nějak změnil, v což pevně doufám. USA jsou nejdůležitějším spojencem všech demokratických zemí v Evropě a dosud měly po druhé světové válce vždy zájem na tom, aby integrovaná Evropa jako celek byla silným politickým a ekonomickým partnerem.
Bohužel je třeba Trumpovi dát za pravdu, že většina členských zemí NATO nedává na armádu požadovaných 2 % HDP, což by se mělo změnit. Evropské země by se měly více angažovat v bezpečnostních otázkách a nespoléhat se na pomoc USA. Nicméně neočekávám, že by Amerika jako nejsilnější člen NATO opustila. Něco takového považuji za naprosto nereálné.
S pozdravemTomáš Zdechovský