Biometrické údaje pro přístup k účtu
Vážený pane senátore. Za téměř úplného mediálního ticha se bude snažit ministerstvo financí ruku v ruce s bankovním sektorem protlačit povinnost při vstupu na svůj bankovní účet ( platba přes internet, bankomat, info o stavu aj,) potvrzovat identitu biometrickými údaji. Zákon má být schválen téměř nestandardně- rychle, tiše, bez diskuze. I obyčejné rodné číslo je považováno za citlivý údaj. Považujete poskytování biometrických údajů jako jsou otisky prstů nebo DNA plošně a povinně soukromému subjektu ( většinou se zahraničním vlastníkem) za opodstatněné a přiměřené, když dnes vše je prodejné a zneužitelné? Zajisté, chce-li si někdo takové jištění dojednat induividuálně, nechť tu možnost má, ale nemáte obavy z toho, že sběr údajů pro údajné vyšší bezpečí už javascript:;všeobecně začíná jít přes čáru? Podpoříte takový zákon?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
O přípravě takového zákona nevím. To ale neznamená, že se nemůže připravovat, ale vylučuji, že by šel prosadit tak, jak popisujete. Každý zákon má svůj standardní průběh. Někdo ho předloží - obvykle vláda, nebo poslanec či senátor a potom musí proběhnout obvyklý legislativní proces, to je jeho projednání v Polanecké sněmovně a v Senátu. Pokud je v obou komorách Parlamentu ČR schválen, jde k podpisu prezidentovi republiky. Ten ho buďto podepíše a následuje jeho zařazení do právního systému a nebo vetuje. V tomto případě se zákon vrací do Poslanecké sněmovny a projednává se znovu.
Pokud se týká poskytování dalších biometrických údajů osob, tak já jsem zásadně proti a tak také budu hlasovat v případě, že se zákon tohoto typu dostane do Senátu, což musí. Senát nelze vynechat.