obrana
Dobrý den. V důsledku toho, jak se nový americký prezident o NATO, jak se chce sbližovat s VB, která vystoupí z EU. Nebylo opravdu dobré si zajistit obranu ještě jinak? Opět se teď mluví o zřízení evropské armády. Převažuje podle vás a pro vás argumenty pro nebo proti? Můžete svou odpověď zdůvodnit? A jste vůbec pro posílení výdajů na naši obranu? Neshledanou. Ben
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
29.01.2017 20:02:44 - Ing. Bohuslav Chalupa
Dobrý večer.Odpovědět na jednoduché otázky, které jste položil, není vůbec jednoduché.V každém případě jsem pro posílení rozpočtu pro AČR, otázkou je do čeho budeme investovat. Vodítkem je samozřejmě Koncepce armády České republiky do roku 2025, ale rozhodně to nepokládám za nedotknutelnou modlu. Ve světě probíhá řada vojenských konfliktů, nebo konfliktů využívajících vojenskou techniku a taktiku a je potřeba pozorně analyzovat zjištěné skutečnosti a podle toho modifikovat úpravu akvizičních ambicí, změny ve výcviku, širší resortní spolupráci atd. Pro úplnost - armáda je dlouhodobě "podstřelená" o více než 100 miliard (vnitřní dluh za posledních 20 let) a tento objem "chybějících" finančních prostředků se nedá dotovat z každoročně schvalovaného rozpočtu - cca 50% tvoří mandatorní výdaje a cca 50 % jsou výdaje na udržení a mírné zlepšování schopností armády, nikoliv na strategické akvizice.Pokud jde o NATO - USA i VB jsou nadále nijak nezpochybnitelnými členy aliance. Jednotlivé alianční země v této chvíli nejsou bohužel schopny (ochotny) dlouhodobě plnit své dobrovolně přijaté závazky, ani jedna alianční země není schopna čelit krizi sama, bez kolektivní obranné spolupráce. Aliance má díky zejména USA k dispozici významné technologie související s logistikou, organizací a velením - tedy předpoklady nutnými k úspěchu v boji. Bez těchto prostředků a systémů nemá v současné době anii účelově vytvořené dílčí uskupení určitého omezeného počtu aliančních zemí (tím méně jedna země) šanci na to, aby v boji uspělo. Pro úplnost - USA (310 mil. obyvatel) poskytují do společného rozpočtu aliance cca 70% všech nutných nákladů (EU má cca 600 milionů obyvatel a poskytuje 30%) - nepoměr je zřejmý a být americký daňový poplatník, asi bych byl velmi nespokojený. Za této situace začít s ambicí budovat souběžně další ozbrojené síly, je utopie. Pokud by se, teoreticky, NATO rozpadlo a USA šlo vlastní cestou, pak Evropa sice může rozvíjet to nemnoho, co už k dispozici máme, nicméně bez USA (financí a technologií) je to téměř nepředstavitelné a časově vůbec nelze odhadnout, kdy by takové Evropské ozbrojené síly získaly takové schopnosti, aby efektivně a s šancí na úspěch bránily naše teritorium - a eventuální nepřítel rozhodně nebude čekat na to, až se Evropani konečně na něčem společně a rychle dohodnou... To jenom v kostce, situace, v níž se i my, díky čtvrtstoletí neodpovědnosti a nekompetenci politických elit - pokud jde o obranu a bezpečnost, limituje naše možnosti a dává pragmatickou odpověď na to, jak uvažovat.