Ing. Bohuslav Chalupa

velmi nespokojený občan
  • BPP
  • Komín
  • kontrolní výbor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,11. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

14.02.2017 12:04:43 - mravenec-99

Chce Stropnický (ANO) část české armády převelet pod vedení Německa?

Dobrý den,
co je pravdy na tom, že část už tak malé české armády má jít pod velení Bundeswehru, což má Stropnický podepsat příští středu?, viz http://www.zvedavec.org/komentare/2017/02/7179-politik-ano-zacleni-cast-ceske-armady-pod-prime-veleni-bundeswehru.htm a http://www.faz.net/aktuell/politik/sicherheitskonferenz/f-a-z-exklusiv-bundeswehr-will-ankerarmee-fuer-kleine-nato-partner-werden-14869905.html ...není to protiustavní? Dala k tomu sněmovna souhlas? Co Vy o tom prosím víte?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

17.02.2017 9:28:56 - Ing. Bohuslav Chalupa
 Dobrý den.Pokud jde o Váš první dotaz, pak odpověď je jednoznačné - "nikoliv".Nyní si dovolím tuto jednoduchou odpověď okomentovat.

Dokument, který podepsal ministr obrany p. Stropnický s německou ministryní obrany v průběhu zasedání ministrů obrany NATO v Bruselu dne 15. 2. 2017, tzv. "Letter of Intent (LoI)" ohledně afilace české 4. brigády rychlého nasazení k 10. německé pancéřové divizi není právně závaznou mezinárodní smlouvou, ale je politickou deklarací obou ministrů (států) vyjadřující oboustranný zájem na prohloubení spolupráce některých jednotek pozemních sil obou armád v podobě tzv. afilace. Přitom je třeba zdůraznit, že afilace je pojem, který v NATO není nijak explicitně definován a v tomto konkrétním případě je vymezen obsahem předmětného LoI.

LoI se dotýká výhradně spolupráce za účelem dosažení větší interoperability a harmonizace plánů rozvoje schopností. Konkrétně vyjadřuje zájem obou účastníků realizovat dlouhodobý a koordinovaný výcvik určených jednotek obou států, který vyústí ve schopnost těchto jednotek plnit úkoly v rámci kolektivní obrany podle Severoatlantické smlouvy ve vzájemné součinnosti. Dále hovoří o výměně zkušeností, spolupráci při tvorbě koncepčních materiálů, slaďování vojenských požadavků, testování vybavení a spolupráci při nákupu a logistickém zabezpečení v oblastech ochrany vojsk, spojení, velení a řízení a vojenského zdravotnictví.

Je třeba zdůraznit, že AČR nebude při zajišťování obrany státu plnit své úkoly izolovaně, nemluvě o zapojení AČR do kolektivní obrany, kde základním předpokladem efektivního vedení bojové činnosti je logicky sehranost jak na úrovni jednotek tak na úrovni štábů. Princip kolektivní obrany v rámci Organizace Severoatlantické smlouvy předpokládá, že AČR, jakož i armády dalších členských států NATO, budou plnit úkoly v sestavě spojeneckých sil podle rozhodnutí aliančních vojenských orgánů, které budou velet spojeneckým silám během kolektivní obrany. Nepřipadá tedy v úvahu, že by jednotka AČR afilovaná k jednotce Bundeswehru plnila úkoly dle rozhodnutí německých vojenských orgánů přijatých v zájmu SRN.

Případná společná cvičení určených jednotek AČR a Bundeswehru prováděná v rámci afilace na území ČR či SRN budou vždy schvalována vládou ČR předem podle článku 43 Ústavy ČR. Parlament ČR pak bude o těchto rozhodnutích vlády vždy informován s tím, že má podle Ústavy právo taková rozhodnutí zrušit. Příprava určených jednotek AČR a Bundeswehru ke vzájemné součinnosti neznamená automatický závazek ČR vyslat určenou jednotku AČR do vojenské operace v zahraničí prováděné v rámci plnění mezinárodních závazků ČR ze smluv o kolektivní obraně. Každé takové vyslání bude muset podle článku 43 Ústavy ČR schválit příslušný ústavní orgán (vláda či Parlament v závislosti na povaze a délce vyslání).

Z výše uvedeného upřesnění je evidentní, že podpisem LoI žádná naše jednotka nepřechází pod velení Německa; podpis LoI tudíž není protiústavní ani nevyžaduje souhlas parlamentu ČR.

S pozdravem