Chce Stropnický (ANO) část české armády převelet pod vedení Německa?
dobrý den, cituji vaši odpověď: Z výše uvedeného upřesnění je evidentní, že podpisem LoI žádná naše jednotka nepřechází pod velení Německa; podpis LoI tudíž není protiústavní ani nevyžaduje souhlas parlamentu ČR.1. Nevíte kdo jim bude velet,
2. Parlament o tom nerozhodoval
3. kde je ta demokracije když to parlament neschválil, vy nevíte jestli jim budou velet němci, ale odvoláváte se na to že to demokraticky posvětil parlament? Kde je tedy pravda?
Děkuji M. Holub
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Letter of Intent (LoI) není právně závaznou mezinárodní smlouvou, ale politickou deklarací, která neurčuje ani to, kdo bude "velet", ani vztah předem stanovené vzájemné nadřízenosti či podřízenosti. Bývá nejen zvykem, ale i logickým pravidlem, že v případě spojenecké akce vojenských jednotek dvou a více aliančních zemí, ať už ve cvičném či "ostrém" režimu se štáby jednotlivých armád ve velení pravidelně střídají. Nácvik štábů ve veleni ve cvičných scénářích, tak i velení "ostré" neprobíhá nijak nahodile, ale naopak probíhá dle předem učených scénářů a podle vnitřních pravidel NATO pro různé úrovně bojové činnosti a pro různé "složení" vojenských jednotek. V žádném případě tedy nelze tato pravidla vykládat tak, že by Česká armáda podléhala Německému velení kdykoliv a v jakékoliv situaci - není tomu tak!
A pro úplnost - jako poslanec PSP ČR nevím a ani nemusím vědět, kdo bude v té či oné situaci velet, je to i celkem nelogický předpoklad.
2. Úloha parlamentu
Dokument, který podepsal ministr Stropnický s německou ministryní obrany na okraj zasedání ministrů obrany NATO v Bruselu dne 15.2. tzv. Letter of pouze (LoI) ohledně afilace české 4. brigády rychlého nasazení k 10. německé pancéřové divizi není právně závaznou mezinárodní smlouvou, ale politickou deklarací obou ministrů vyjadřující oboustranný zájem na prohloubení spolupráce některých jednotek pozemních sil obou států v podobě tzv. afilace. Přitom je třeba zdůraznit, že afilace je pojem, který v NATO není nijak explicitně definován a v tomto konkrétním případě je vymezen obsahem předmětného LoI.
Příprava určených jednotek AČR a Bundeswehru ke vzájemné součinnosti je tím čím je - tedy přípravou jednotek ke vzájemné součinnosti pro případ jejich společného působení ve vojenských operacích při kolektivní obraně, které by byly prováděny v rámci plnění mezinárodních závazků ČR plynoucích ze smluv o kolektivní obraně. Nic více a nic méně
Případná společná cvičení určených jednotek AČR a Bundeswehru prováděná v rámci afilace na území ČR či SRN budou vždy schvalována vládou ČR předem podle článku 43 Ústavy ČR. Parlament ČR pak bude o těchto rozhodnutích vlády vždy informován s tím, že má podle Ústavy právo taková rozhodnutí zrušit. Příprava určených jednotek AČR a Bundeswehru ke vzájemné součinnosti neznamená automatický závazek ČR vyslat určenou jednotku AČR do vojenské operace v zahraničí prováděné v rámci plnění mezinárodních závazků ČR ze smluv o kolektivní obraně. Každé takové vyslání bude muset podle článku 43 Ústavy ČR schválit příslušný ústavní orgán (vláda či Parlament v závislosti na povaze a délce vyslání).
3. Matení pojmů
Omlouvám se, ale plete dohromady zcela rozdílené pojmy, definice, legislativu a demokracii - Lol z podstaty věci žádnému schválení vládou či parlamentem nepodléhá, k uzavření této pouze politické deklarace je ministr vlády plně kompetentní sám o sobě.
Zcela jinou situací je vysílání našich vojenských jednotek ke cvičení nebo "ostrým" operacím - toto vždy podléhá schválení vládou a parlamentem (vláda/ministr/ i parlament vycházejí z demokratických voleb)