Ing. Bohuslav Chalupa

velmi nespokojený občan
  • BPP
  • Komín
  • kontrolní výbor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,11. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

10.04.2017 20:26:22 - Campanulla

Kde končí pojem civilista

Dobrý den. Média často hovoří o mrtvých civilistech. Můžete mi prosím přiblížit, kde je hranice pojmu civilista, když jde o ozbrojence, členy určitého neoficiálního nevojenského uskupení, které ovšem vyvíjí více či méně organizovanou bojovou aktivitu. Např v Sýrii, ale i jinde, je mnoho bojujících uskupení- ale vojáci- armáda to nejsou. S nadsázkou řečeno: Přes den maká a po šichtě si jde zaválčit." Jak je tedy na ně oficiálně vojensky a jak mediálně nahlíženo, jako na civily, vojáky, nebo zločince? Lze za takových okolností vytvořit objektivní zprávy ?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

16.04.2017 20:25:57 - Ing. Bohuslav Chalupa
  Dobrý den.

...civilista je pro mne ten, kdo nevyvíjí žádnou bojovou aktivitu a to jak ve smyslu přímé bojové činnosti, tak ve smyslu zpravodajské aktivity, záškodnické (podvratné) činnosti nebo teroristických útoků (tedy útoků právě proti civilistům) a to jak ve fyzickém tak v kyber-prostoru. Takto to nahlížím já osobně bez ohledu na nějaké "vědecké" definice. Samozřejmě plně akceptuji fakt, že v případě pohybností (vyšetřování) je pouze soud ten, který označí s konečnou platností vinu a viníka (tedy i soud mezinárodní).

Pokud se ptáte na objektivitu zpráv....objektivita je v podstatě stejně "uchopitelná" jako pojem "pravda".... Samozřejmě věnuji denně několik desítek minut na studium zpráv z různých zdrojů, ale co si z toho vezmu a s čím dále pracuji, to je - v pozitivním i negativním smyslu" - pouze to, co já osobně, subjektivně uznám za vhodné. Každý z nás je nějak znalostně, informačně a emočně vybaven, máme různá měřítka toho, co je korektní, morální, atp., co je odpovídající našemu náboženskému nebo jinému světonázoru....proto je objektivita velmi relativní pojem. Co nelze zpochybnit jsou strohá, studená fakta nezatížená člověčenstvím - čím více faktů, tím více objektivity a tím větší je šance na přiblížení se pravdě. 

Tedy dle mého názoru jistě lze vytvořit přehled faktických údajů (pokud jdou k dispozici a je ochota je zveřejnit), naproti tomu nelze vytvořit na 100% objektivní zprávu - zpráva už je, dle mého soudu, pouze nějaká individuální nebo skupinová interpretace faktů (to v tom lepším případě) nebo je interpretací pouze toho, co si jako fakta vyselektujeme nebo upravíme tak, aby to vyhovovalo právě účelu té dané zprávy (to v tom horším případě).

Rada: buď věřte svému rozumu, svému úsudku, nebo věřte někomu, koho jste si prověřil, že se chová věrohodně. Také se můžete rozhodnout nevěřit ničemu....ale to asi dost dobře nelze....