Finanční audit
Kdo bude dělat audit hospodaření předchozí vlády? Předpokládám, že je to v kompetenci ministerstva financí a tedy ANO. Myslíte, že jde takovému auditu věřit? A co je podstatnější, proč nikdo ani v době ekonomické krize plýtvání státními penězi neřešil? Proč mají členové vlády nárok na policejní doprovod, proč smějí používat modré majáčky? Každý musí být přeci v práci včas a většina z nás nemá času nazbyt. Nemyslíte, že i proto lidi nemají politiky rádi? Vám to přijde spravedlivé?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Dobrý den,
hospodaření státu kontroluje v obecnější rovině Poslanecká sněmovna skrze Státní závěrečný účet. Jednotlivé státní instituce, resp. jejich hospodaření, pak může kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad. To je ale formální, účetní kontrola. Problémem státního hospodaření je, že existuje politická většina, která chce vysoké státní přerozdělování a nijak ji nevadí deficit rozpočtů. Pokud nedokážeme přesvědčit dostatek voličů a tím většinu politické scény, odpovědně se hospodařit nezačne. Formální kontroly na tom nic nezmění, vyhrát musí odpovědné hospodaření politicky.
Ochranná služba vysokých Ústavních činitelů mě neuráží. Je to tak správně, zajistit jejich ochranu v bláznivém světě, kde nemůžeme vyloučit útoky na politiky z mnoha důvodů. Patří to mezi standard. Je to obvyklé i v dalších zemích, nejsme v tom jakoukoliv výjimkou. To platí i o majáčcích. Je přece rozdíl, jestli jede do práce či na jednání prezident či ministr, nebo zaměstnanec bez takto exponované funkce. Spíše jde o to, aby nebyly majáčky zneužívány a politici je využívali skutečně jen v nezbytných případech.