USA - důvěryhodný partner
Poté, co USA vystoupily z Dohody o ochraně světového klimatu a z Jaderné dohody s Iránem, tak včera vystoupily z Rady OSN pro lidská práva. Na konci roku 2018 navíc ještě USA vystoupí z UNESCO. Jak Vy hodnotíte postup USA (prezidenta Trumpa) ve vztahu k uzavřeným mezinárodním smlouvám včetně "obchodních válek", které USA vedou vůči téměř všem ekonomicky významným státům světa.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
23.06.2018 11:06:41 - Ing. Antonín Seďa
Prezident Donald Trump nebyl a není mým favoritem a to nejen proto, že máme rozdílný pohled na svět a jiné politické názory. Prezident USA hájí ekonomické a tím i politické zájmy Spojených států. Na tom by nebylo nic divného, pokud by ovšem dodržoval nepsané diplomatické zvyklosti. Prostě zahraniční politika nemůže dělat kotrmelce. nesmí být nečitelná a nepředvídatelná. A to je dnes případ Donalda Trumpa a jeho administrativy. Oosbně vnímám jako největší problém odstoupení z Jaderné dohody s Iránem, protože to zvýšilo a zvýší bezpečnostní napětí. Především na Blízkém a Středním Východě. Zároveň to zhorší vztahy mezi Evropou a USA. Z tohoto pohledu je velmi důležité a o tom jsem mnohokráte hovořil, aby si Evropa vzala větší díl zodpovědnosti za svoji obranu a bezpečnost. Ekonomické sankce a provázanost politiky s ekonomikou zároveń ukazují na současné problémy neo liberální společnosti. Ta se přežila a dnes po letetch začíná opět hartusit zbraněmi a vyhrožováním. To, co vidím na politice pana prezidenta USA jako pozitivní, je odvaha jednat i s dlouholetými nepřáteli. Jako je prezident RF či nejvyšší představitel Severní Korei. Tohle zase schází evropským diplomatům.