Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

22.09.2018 20:35:33 - laco

Ať víme, co nás čeká

JUDr. Zdeněk Koudelka: " Podívejme se na Španělsko. Tam madridská vláda posílá na Katalánce zvláštní policejní jednotky a zavřela představitele katalánských stran do vězení. A to vše proto, že chtějí pro svůj národ právo na sebeurčení. Madrid se dnes chová jako vídeňská a budapešťská vláda proti slovanským národům před 100 lety." Doplním: Proti demonstrantům v Barceloně střílela španělská policie gumovými projektily. Příště už to budou ocelové, tak jako u nás za 1. republiky v Duchcově a Frývaldově. Lze v této souvislosti chápat postup španělské vlády vůči Kataláncům jako projev západoevropské či bruselské demokracie?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

24.09.2018 6:23:08 - Ing. Antonín Seďa
 Ano je, protože ústava Španělska zaručuje jednotu státu. Separatistické tendence v této zemi nejsou ničím novým, stačí připomenout Baskicko a separatistickou organizaci ETA. Problém sebeurčení národů přece máme za sebou také a určitě bych tento vývoj nesrovnával s demonstracemi a stávkami v naší první republice. Je to prostě trend, který vidíme i ve Velké Británii v případě Severního Irska či Skotska. Podle mne by se vše mělo řešit diplomatickou a politickou cestou a neměli by se před těmito jevy zavírat oči. Pak dojde k protiprávnímu referendu a k násilnostem. Pak nezbývá jakémukoliv režimu zasáhnout. Prostě od toho represivní složky jsou. Rozdíl ovšem mezi demokracií a autoritářským státem je v tom, že v demokracii se nejprve jedná a teprve poté se zasahuje. V autoritářských režimech se pouze zasahuje. Druhým problémem, je mít stejný pohled na všechny země a na všechny tyto události. Pokud nedochází ke snižování demokratičnosti v zemi, například změnami ústavy či převzetím moci silou, pak je třeba měřit všem stejným metrem. A to se v rámci EU také neděje a na bývalé postkomunistické země je tento metr přísnější.